3 خرداد 1403 ساعت 13:38

آيا میخواهید در سایت قدمیار، خدمات و دانلودهای مربوط به آزمون مربوطه خود را رايگان دريافت نمایید!!!!
کافی است با يک ثبت نام چند ثانيه ای، با ما همقدم شويد.

همه چیز در مورد آزمون USMLE

آزمون USMLE

مقدمه:

تمامی پزشکان باید در سه مرحله‌ی آزمون USMLE شرکت نمایند و برای ادامه‌ی تحصیل و یا شروع کار در ایالت متحده‌ی آمریکا باید این سه مرحله را با موفقیت پشت سر بگذارند. در این مقاله که به قلم نویسندگان قدم یار به سرپرستی مهندس فرشاد مارچینی گرد آوری شده است.سعی می شود به صورت خلاصه و با زبانی ساده در رابطه با آزمون USMLE جهت استفاده دانشجویان گرامی ارائه گردد.

آزمون USMLE

آزمون USMLE که اختصار یافته‌ی United States Medical Licensing Examination می‌باشد که تمامی پزشکان باید در سه مرحله‌ی آزمون USMLE شرکت نمایند و برای ادامه‌ی تحصیل و یا شروع کار در ایالت متحده‌ی آمریکا باید این سه مرحله را با موفقیت پشت سر بگذارند.
 USMLE

تعریف و طبقه بندی شرکت کنندگان

پزشکانی که در آزمونUSMLE شرکت می ‏کنند به گروه ‏های زیر تقسیم ‏بندی می‏شوند:
1 ـ US.Graduate: افرادی که در یکی از دانشکده‌های پزشکی آمریکا، دوره پزشکی عمومی خود را گذرانده اند.
2 ـ IMG: منظور از پزشکان IMG ، گروهی هستند که پزشکی عمومی خود را در دانشکده ای خارج از ایالات متحده آمریکا سپری نموده اند. حال پزشکان IMG به دو گروه زیر تقسیم می شوند:
الف) US-IMG: پزشکانی که شهروند آمریکا هستند ولی در خارج از آمریکا، فارغ التحصیل شده اند. فرض کنید مثلاً یک پزشک ایرانی که به هر دلیلی شهروند آمریکا بوده، ولی پزشکی خود را در یکی از دانشکده های پزشکی ایران خوانده است و یا یک نفر آمریکایی که به هر دلیلی مدرک خود را از خارج از آمریکا گرفته است.
ب) Non US-IMG: پزشکانی که شهروند آمریکا نیستند و همچنین در خارج از آمریکا، فارغ التحصیل شده اند. اکثر پزشکان ایرانی داوطلب آزمون USMLE در این گروه قرار دارند.

مراحل آزمون USMLE

USMLE Step1:

آزمونCBT Step 1 شامل 7 مرحله می باشد که در هر مرحله 46 پرسش را می بایست ظرف مدت 60 دقیقه پاسخ داد و در مجموع در این هفت مرحله 322 پرسش وجود دارد که متقاضی می بایست ظرف مدت 420 دقیقه پاسخ دهد.
توجه: زمانی که به مرحله ی بعد قدم می گذارید برای تصحیح پاسخ پرسش ها اجازه ندارید به مرحله ی قبل بازگردید.

USMLE1

 CBT (Computer Based Test) چگونه آزمونی است:

این آزمون برای افرادی است که به محیط آزمون آشنایی ندارند و لزوما با شرکت در مرحله‌ی آموزشی که 15 دقیقه می‌باشد با شرایط و نحوه‌ی آزمون آشنا می‌شوند. اما داوطلبانی که با این مرحله از آزمون آشنایی دارند می‌توانند از این مرحله انصراف دهند و 15 دقیقه به زمان استراحت خود بی‌افزایند. (شکل 1)

توجه:

برخی سوالات USMLE Step1 ممکن‌است حاوی شکل‌ها یا تصاویر رنگی باشند. این اشکال یا تصاویر معمولاً در‌سمت راست سوال قرار‌ می‌گیرند.
توجه:
آزمون‌Step1 درطی‌سال به‌استثنای دو‌هفته‌ی‌اول ژانویه و تعطیلات رسمی برگزار می‌شود. دراین مراکز، آزمون در روزهای هفته به‌جز روزهای یکشنبه برگزار می‌شود. شما می‌توانید برای شرکت در آزمـون ازطریق وب‌سایت (www.nbme.org) NBME  اقدام کنید. به‌عبارت‌دیگر امتحان USMLE به‌ جز تعطیلات همه روزه برگزار می‌شود.
برای ثبت نام در آزمون Step1 محدودیت زمانی وجود ندارد، اما بهتر است حداقل شش ماه زودتر از زمان مدنظرتان برای ثبت نام اقدام نمایید.
بعد از دریافت مجوز زمانبندی وتماس با مرکز آزمون، مکان آزمون شما تعیین می‌شود. برای آگاهی از لیست مکان‌هایی که آزمون‌ در آنها بــرگــزار می‌شـــود بــه وب‌سایت www.prometric.com مراجعه نمایید.
متداول‌ترین سوالات، سوالات چند‌گزینه‌یی(MCQ)  می باشد. اغلب سوالات به‌صورت یک سناریوی کلینیکی یا یک پرسش مستقیم بدون هیچ سناریویی به‌همراه چند‌گزینه مطرح می‌گردند. ‌باید یک گزینه را به‌عنوان بهترین پاسخ انتخاب کنید.
توجه:
تقریباً سه چهارم سوالات Step1 با توصیفی راجع به یک بیمار آغاز می‌شود.

امتیاز آزمون Step1 چگونه محاسبه می‌شود:

هر شرکت‌کننده‌ یک گزارش الکترونیکی از امتیاز خود دراین آزمون دریافت می‌کند که شامل وضعیت قبولی یا مردودی، دوامتیاز و یک تصویر گرافیکی از نحوه‌ی عملکرد داوطلب می‌باشد.
متوسط امتیازStep1  برای دانشجویان پزشکی آمریکا عدد221 از سال‌2010 می باشد.
NBME براساس تعداد کلی پاسخ‌های صحیح آزمون، دو امتیاز کلی را برای هر داوطلب مشخص می‌کند. امتیاز نخست یک امتیاز سه رقمی به عنوان امتیاز معیار است که متوسط آن221 و میزان  انحراف استاندارد آن حدود23 است: و تنها امتیازی است که برای مدیران برنامه‌های رزیدنتی ارسال می‌شود. دومین امتیاز، یک امتیاز دو رقمی است که عدد 75 به‌عنوان حداقل نمره‌ی قبولی برای آن درنظر گرفته می‌شود و معادل امتیاز 188 برای امتیاز سه رقمی می‌باشد. این امتیاز دو رقمی فقط به بوردهای مجوز ایالتی گزارش‌می‌‌شود که احتمالاً امتیاز‌75 را به‌عنوان حداقل امتیاز قبولی در‌نظر می‌گیرند(شکل۲).

USMLE2

طیف نمرات قبولی USMLE Step 1 در هر رشته

به ترتیب طیف نمرات قبولی در آزمون USMLE Step 1 برای پزشکان US-IMG و Non US-IMG این گونه می باشد که پزشکان Non US-IMG برای قبولی در رشته مشابه حدوداً 10 نمره بالاتر از پزشکان US-IMG باید کسب کنند تا در همان رشته Match شوند. به عنوان مثال در رشته داخلی طیف نمرات برای پزشکان US-IMG، بین 232-210 بوده است؛ در حالی که برای پزشکان Non US-IMG بین 243-220 بوده است.

USMLE Step 2

امتحان Step 2 شامل دو آزمون ذیل می باشد:
1- Step 2 CK  دومین آزمون از آزمون‌های سه گانه‌یی است که شما باید بگذرانید و ظرف مدت 9 ساعت باید به سولات چند گزینه ای (MCQ) پاسخ دهید تا به‌عنوان یک پزشک مجوز‌دار درآمریکا شناخته شوید.
2- Step 2 CS  یک آزمون یک‌روزه‌ی شفاهی می باشد و هردانشجو باید‌12‌بیمار را مورد ارزیابی و بررسی قراردهد.

USMLE Step 2 CK:

یک آزمون 8 مرحله ای است و هر مرحله 60 دقیقه می باشد که ظرف مدت 9 ساعت در یک روز برگزار می شود. در هر مرحله دانشجو به 44 پرسش و جمعا به 352 سوال پرسش می‌دهد. موضوعات مورد‌پرسش در Step 2   CK  شامل دروس داخلی، زنان و زایمان، اطفال، خدمات پیشگیری، روانپزشکی وجراحی است، تعداد پرسش ها به شرح ذیل تقسیم بندی می‌شود:
•    تشخیص‌گذاری (40ـ25٪)
•    مکانیسم‌ بیماری‌ها (35ـ20٪)
•    به‌کار‌بردن اصول مدیریتی (25 ـ 15٪)
•    ارتقای پزشکی پیشگیری و حفظ سلامتی (25‌ـ 15٪)

آزمون‌Step 2 CS:

این آزمون یک روزه می باشد با این هدف که اطمینان حاصل کنند تمامی دانشجویان و متقاضیانی که به دنبال کار در آمریکا و کانادا هستند از مهارت‌های کلینیکی لازم، روابط بین‌فردی و ارتباطات اجتماعی کافی برخوردار باشند. در این آزمون تمامی متقاضیان باید نشان دهند می توانند از بیمار شرح حال گرفته و معاینات اولیه را انجام دهند و درک درستی از زبان داشته باشند و قادر به صحبت زبان انگلیسی باشند و با دیگران بتوانند ارتباط برقرار کنند. متقاضیان خواسته می بایست صلاحیت و شایستگی خود را در‌بخش نوشتاری به‌زبان‌انگلیسی نشان‌دهند و مهارت‌های کلینیکی حیاتی خود را با نوشتن یک یادداشت خلاصه راجع به بیماری که ویزیت می‌کنند، نشان دهند.
آزمون‌Step 2 CS  موارد کلینیکی را که اغلب درکلینیک‌ها، مطب‌های پزشکان و بخش‌های اورژانس دیده‌ می‌شوند شبیه‌سازی می‌کند. برای اطمینان از دستیابی به ‌اهداف مورد‌نظر این آزمون و بالا‌بردن کیفیت آزمون، یک دوربین فیلمبرداری تمامی ویزیت‌های داوطلبان از بیماران را ثبت خواهد کرد، اما از این فیلم‌های ضبط شده برای تعیین امتیاز داوطلبان استفاده نخواهد شد. بیماران شبیه‌سازی شده در این آزمون اغلب گونه‌هایی ازبیمارانی هستند که عموماً در طی دوره‌های تخصصی پایه‌ای دربرنامه‌های معتبر دانشکده‌های پزشکی دیده‌می‌شوند.
رشته‌های تخصصی به‌شرح زیر است:
•    داخلی
•    اطفال
•    پزشکی‌خانواده
•    زنان وزایمان
•    جراحی
•    روانپزشکی
•    طب اورژانس
حداقل نمره رشته‌های مختلف:
حداقل نمراتUSMLE  که فرد با آن در رشته‌های مختلف مورد‌پذیرش قرارمی‌گیرد درشکل‌‌3 آورده شده ‌است.

USMLE3

طیف نمرات قبولی USMLE Step 2 در هر رشته

به ترتیب طیف نمرات قبولی در آزمون USMLE Step 2 برای پزشکان US-IMG و Non US-IMG بدین گونه می باشد که نمرات قبولی به نزدیکی امتیاز 250 رسیده باشد که نمره بسیار بالایی است.

فایلهای دانلودی

این مطلب را به اشتراک بگذارید…

دیدگاه‌ خود را بنویسید

قدم یار آزمون حقوقی

در سایت قدم یار آخرین اخبار و شرایط آزمونهای حقوقی را مشاهده فرمایید.

برچسب‌ها:

پیمایش به بالا