26 فروردین 1403 ساعت 13:45

آيا میخواهید در سایت قدمیار، خدمات و دانلودهای مربوط به آزمون مربوطه خود را رايگان دريافت نمایید!!!!
کافی است با يک ثبت نام چند ثانيه ای، با ما همقدم شويد.

همه چیز در مورد آزمون EPT

آزمون TORFEL

مقدمه:

EPT ازمونی برای ارزیابی مهارت های زبان انگلیسی است که توسط دانشگاه ازاد اسلامی برگزار می شود. نام این ازمون، که به منظور اندازه گیری سطح عمومی زبان متقاضیان ان برگزار می شود، مخفف ازمون مهارت انگلیسی است.. در این مقاله که به قلم نویسندگان قدم یار به سرپرستی مهندس فرشاد مارچینی گرد آوری شده است. سعی می‌شود به صورت خلاصه و با زبانی ساده در رابطه با آزمون EPT جهت استفاده دانشجویان گرامی ارائه گردد.

همه چیز در مورد آزمون EPT

آزمون EPT چیست؟

EPT یکی از ازمون های زبان انگلیسی در داخل کشور است که برای گرفتن نمره گواهینامه زبان در مصاحبه دکترای دانشگاه ازاد و همچنین برای ارائه توسط دانشجویان دکترای دانشگاه ازاد معتبر است.

شرایط آزمون  EPT

در گذشته داوطلبان امتحان دکترای دانشگاه ازاد اسلامی می توانستند در این امتحان شرکت کنند. اما از سال 1398، تنها دانشجویان دکترا فرصت شرکت در امتحان را دارند.

بنابراین، نامزدهای دکترا نیاز به به دست اوردن مدارک زبان دیگر برای به دست اوردن امتیاز در مصاحبه دکترا.

در اختیار داشتن این مدرک برای همه دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد الزامی است و توسط واحد علوم و تحقیقات به منظور ارزیابی سطح دانش دانشجویان از زبان انگلیسی برگزار می شود. دانشگاه ازاد اسلامی همچنین ازمون EPT را مانند دانشگاه های ملی که ازمون MSRT را انجام می دهند و دانشگاه های پزشکی امتحان MHLE را انجام می دهند، انجام می دهد. این امتحان همیشه به صورت فصلی به مدت شش سال برگزار می شد، اما پس از شش سال تا کنون، ماهانه برگزار می شود.

در حال حاضر، داشتن و ارائه گواهی EPT برای همه دانش اموزانی که قصد ادامه تحصیل خود را دارند، ضروری و اجباری است.

به منظور موفقیت در تمام امتحانات، شما باید سطح بالایی از دانش و دانش داشته باشید، در واقع، شما باید منابع زیادی را برای موفقیت در این امتحان مطالعه کنید.

به منظور موفقیت در امتحان EPT، بهترین استراتژی مشورت با دانش اموزان و نامزدهایی است که توانسته اند این امتحان را با نمرات بالا در مراحل قبلی بگذرانند.

مهم: دانشگاه های ملی به طور کلی این ازمون زبان را قبول نمی کنند.

در ابتدا این امتحان به صورت فصلی برگزار می شد، اما از ماه اردیبهشت 1392 تقریبا هر ماه برگزار می شود. همچنین این ازمون در حال حاضر در شهرهای مختلف کشور از جمله تهران، تبریز، مشهد، اهواز، اصفهان، شیراز، کرمانشاه، رشت، کرمان، اردبیل، کرج، ساری، یزد، همدان، ارومیه، قزوین، گرگان، خرم اباد، اراک در زاهدان بوشهر برگزار می شود.

EPT نمره منفی ندارد و نمره عبور 50 است.

اعتبار ازمون EPT تا 2 سال پس از امتحان است.

لازم به ذکر است که برای شرکت در ازمون EPT، انتخاب واحد دانشگاهی محل کار به عنوان محل ازمون برای همکاران و اعضای هیات علمی دانشگاه ازاد اسلامی بر اساس بخشنامه شماره ۳۴۴۶۷/آ مورخ ۹۳/۱۱/۵  ممنوع است.

مهم: با توجه به دستورالعمل های حداقل نمره امتحان زبان امتحان جامع دکترای دانشگاه ازاد، دانشجویان ورودی 98 و بعد از ان باید گواهی زبان تایید شده توسط دانشگاه را ارائه دهند یا نمره مورد نیاز را در ترم اول سال شروع تحصیلات خود (سال ورود) کسب کنند، در غیر این صورت باید در آزمون تعیین سطح زبان شرکت و متناسب با سطح در دوره های زبان دانشگاه ثبت نام و شرکت کنند.

ساختار آزمون EPT

از نظر ساختار ازمون، EPT را می توان با TOEFL PBT مقایسه کرد. تنها تفاوت با ازمون TOEFL این است که بخش گوش دادن و نوشتن ندارد.

همه چیز در مورد آزمون EPT

ازمون زبان دانشگاه ازاد شامل 100 سوال است و می توانید تعداد سوالات را در هر بخش به طور جداگانه در جدول زیر مشاهده کنید. همچنین مدت زمان امتحان EPT     140  دقیقه است.

سیستم نمره‌دهی در آزمون EPT

امتحان EPT، مانند تمام امتحانات معتبر زبان انگلیسی، دارای نمره مشروط و نمره شکست است. حداکثر نمره در امتحان EPT 100 امتیاز است که در سه مهارت شامل واژگان، دستور زبان و درک خواندن است. این صد علامت به شرح زیر در سوالات این ازمون توزیع شده است:

Vocabulary (واژگان) ۲۵ تست

این بخش از ازمون زبان EPT شامل 25 سوال است که شرکت کننده را در قالب چهار گزینه ارزیابی می کند تا فرد باید گزینه صحیح را در میان گزینه ها پیدا کند و پاسخ صحیح را مشخص کند.

Grammar (گرامر) ۴۰ تست

در این بخش، توانایی و مهارت های دستور زبان شرکت کنندگان در ازمون اندازه گیری می شود. سؤالات این بخش به گونه ای طراحی شده اند که در هر سوال چهار بخش از کلمات مورد تاکید قرار می گیرند. در نوع سوالات، شما باید عبارت و مجموعه ای از کلمات نادرست را انتخاب کنید. بخش دستور زبان این امتحان در دو بخش انجام می شود که معمولا شامل بخش دوم سوالات 56 تا 65 است. در این بخش، جملات کاملی برای گزینه ها به شما ارائه می شود، یکی از این جملات از نظر ساختاری نادرست است و شرکت کننده باید این جمله را شناسایی کند.

درک مطلب  20 تست

در بخش سوم سوالات ازمون EPT بخش درک خواندن، چهار متن برای شرکت کنندگان در نظر گرفته می شود، موضوع این متون در موضوعات مختلف علمی مطرح می شود. بخش خواندن این ازمون شامل سوالات 66 تا 88 است. هر متن دارای پنج سوال است و شرکت کنندگان در این ازمون باید به درستی به این سوالات با توجه به متن، درک مفاهیم و استفاده از تکنیک های خواندن پاسخ دهند.

شرایط ثبت نام آزمون ept

تنها شرط اعلام شده برای ثبت نام و شرکت در EPT این است که شما باید دانشجوی دکتری دانشگاه ازاد باشید تا در ازمون زبان انگلیسی دانشگاه ازاد شرکت کنید.

از انجا که تنها دانشجویان دکترا که در دانشگاه ازاد اسلامی تحصیل می کنند مجاز به شرکت در این امتحان هستند، نامزدها باید شماره دانشجویی 9 رقمی خود را برای ورود به سیستم داشته باشند.

ثبت نام EPT برای کاربران پیچیده نخواهد بود، از طریق سیستم دانشگاه ازاد انجام می شود و شما می توانید با ایجاد یک حساب کاربری برای خودتان برای این ازمون ثبت نام کنید. پس از ایجاد یک حساب کاربری، شما به صفحه پرداخت هدایت می شوید و پس از پرداخت مبلغ مربوطه، یک شناسه پرداخت دریافت خواهید کرد.

زمان و نحوه ثبت نام آزمون EPT

اگر زمان ثبت نام امتحان EPT فرا رسیده باشد، لینک ثبت نام امتحان در سیستم ثبت نام امتحان EPT فعال می شود و شما می توانید برای امتحانی که می خواهید ثبت نام کنید.

  به منظور ثبت نام در ازمون EPT، لازم است هنگام اعلام نتیجه دوره دکترای تخصصی، که در کارت گزارش اعلام نتیجه گنجانده شده است، با شماره دانشجویی اعلام شده توسط مرکز ارزیابی و پذیرش وارد سیستم شوید و از طریق فرایند ثبت نام بروید.

همه چیز در مورد آزمون EPT

تمام اطلاعات مورد نیاز را در فرم ثبت نام با حداکثر دقت و صحت وارد کنید.

پس از ثبت نام، بخش تایید اطلاعات را وارد خواهید کرد. در این مرحله، شما 30 دقیقه برای تایید اطلاعات وارد شده و پرداخت هزینه امتحان خواهید داشت.

پس از بررسی اطلاعات مربوط به ازمون و همچنین اطلاعات کاربر خود، برای تایید و پرداخت هزینه ازمون و پرداخت هزینه شرکت در ازمون، بر روی دکمه کلیک کنید.

اگر عملیات پرداخت شما موفقیت امیز باشد، اطلاعات پرداخت برای شما نمایش داده می شود و یک ایمیل حاوی این اطلاعات به ادرس ایمیل ذکر شده در فرم ثبت نام ارسال می شود.

دریافت کارت آزمون زبان دانشگاه آزاد

دو روز پیش از برگزاری آزمون می‌توانید کارت ورود به جلسه خود را از طریق سامانه ثبت نام آزمون EPT دریافت نمایید.

نحوه دریافت نتایج آزمون EPT

جهت دریافت کارنامه می‌توانید از طریق سامانه ثبت نام آزمون EPT به آدرس http://english.iau.ac.ir/ept/، بخش «کارنامه آزمون» اقدام نمایید.

به طور معمول اعلام نتایج این آزمون حدود 2 هفته بعد از برگزاری می باشد.

نمره قبولی آزمون EPT

با توجه به بخشنامه جدید نمره قبول ePT که در سال 1401 صادر شده است، تمام دانشجویان دکترا باید قبل از ورود به مرحله امتحان جامع، حداقل نمره قبولی مشروط را در ازمون های زبان کسب کنند.

در بخشنامه جدید در مورد نمره زبان قابل قبول دانشگاه ازاد، علاوه بر کاهش نمره قبولی ازمون EPT، دو حداقل نمره اعلام شده است:

1- حداقل نمره برای شرکت در ازمون جامع

2- حداقل نمره برای دفاع از پایان نامه دکترا

یعنی کسانی که موفق به کسب حداقل نمره زبان مورد نیاز برای دفاع از پایان نامه دکترای خود در دانشگاه ازاد قبل از امتحان جامع می شوند، اگر حداقل نمره قبولی برای شرکت در امتحان جامع دکترا دانشگاه ازاد را داشته باشند، می توانند در این امتحان شرکت کنند و بعدا شواهد قابل قبولی برای دفاع ارائه دهند.

مقایسه حداقل نمره قبولی در آزمونهای مختلف زبان

همه چیز در مورد آزمون EPT

حداقل نمره قبولی آزمون زبان انگلیسی EPT

بر اساس اعلام دانشگاه آزاد اسلامی حداقل نمره قبولی آزمون زبان انگلیسی EPT جهت شرکت در آزمون جامع ۴۰ است و حداقل نمره قابل قبول برای دفاع نهایی از رساله ۴۸ است.

سهمیه ایثارگران در آزمون ept

با توجه به ابلاغ آیین نامه تسهیلات آموزشی ویژه دانشجویان شاهد و ایثارگر از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران و بخشنامه دانشگاه در خصوص نمره آزمون زبان مورد قبول برای دانشجویان شاهد و ایثارگر، حداقل نمرات قبولی مدرک زبان برای دانشجویان شاهد و ایثارگر به شرح زیر است:

همه چیز در مورد آزمون EPT

سهمیه بسیجی فعال در آزمون ept

تنها دانشجویان شاهد و ایثارگر برای کسب نمره زبان EPT دارای سهمیه هستند و بخشنامه ای در خصوص سهمیه بسیجی فعال صادر نشده است.

 حذف آزمون زبان EPT

بر اساس بخشنامه جدید، نمره زبان قابل قبول دکترای دانشگاه ازاد اسلامی 40 و حداقل نمره قابل قبول برای دفاع نهایی پایان نامه 48 است. بنابراین، نمره EPT حذف نمی شود، فقط این نمره کاهش می یابد. علاوه بر این، با نمره پایین تر می توانید در امتحان جامع دکترای دانشگاه ازاد شرکت کنید.

تفاوت آزمون زبان EPT و MSRT

یکی از سوالاتی که برای بسیاری از شرکت کنندگان در امتحانات دکترا بوجود می ایند، تفاوت بین دو ازمون “MSRT” و “APT” است. می توان گفت که از نظر سطح و کیفیت سوالات، این دو ازمون تقریبا شبیه به یکدیگر هستند، اما تفاوت اصلی بین این دو ازمون در بخش گوش دادن است که در ازمون MSRT برگزار می شود، اما نه در ازمون زبان EPT. تفاوت دیگر بین ازمون MSRT و EPT در زمانی است که برگزار می شود. ازمون EPT ماهانه برگزار می شود و در تمام دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و دانشگاه ازاد برگزار می شود.

معرفی منابع آزمون ept

منابعی که برای این آزمون معرفی شده، به شرح زیر است:

Longman Preparation for the TOEFL (The Paper –

based)

همه چیز در مورد آزمون EPT

این کتاب یکی از جامع ترین منابعی است که ازمون دهندگان EPT باید بخوانند. Longman Red شامل کتاب های درسی مختلف است که هر کدام به بخشی از مهارت های زبان اختصاص داده شده است. کتاب های درسی برای بخش گوش دادن، بخش دستور زبان، کتاب های درسی برای بخش درک مطلب و همچنین بخش نوشتن در این کتاب به گونه ای مرتب شده اند که علاوه بر تقویت مهارت های ازمون، شما نیز با هر یک از موضوعات به شیوه ای توصیفی اشنا خواهید شد. این کتاب یک منبع بسیار مفید نه تنها برای نامزدهای EPT، بلکه برای TOEFL و سایر ازمون های مهارت انگلیسی است.

Barron’s Essential Words for TOEFL

۱۱۰۰ Words You Need to Know

سطح این کتاب بالاتر از کتاب واژگان ضروری TOEFL است، بنابراین بهتر است ان را پس از اتمام کتاب واژگان ضروری TOEFL شروع کنید.

همه چیز در مورد آزمون EPT

کتاب 1100 کلمه بارون نه تنها برای ازمون EPT، بلکه برای شرکت در ازمون های IELTS، TOEFL، GRE و سایر ازمون های مهارت زبان انگلیسی بسیار مفید است. این کتاب به شما یک برنامه 46 هفته ای ارائه می دهد، اگر ان را دنبال کنید، پس از 46 هفته واژگان خود را به طور قابل توجهی افزایش خواهید داد.

۵۰۴ Essential Words

این کتاب طرفداران زیادی نه تنها در ایران، بلکه در کشورهای دیگر به عنوان یکی از معروف ترین منابع برای افزایش واژگان زبان اموزان دارد. در این کتاب 504 کلمه، 504 کلمه انگلیسی مفید جمع اوری شده از کتاب ها، مطبوعات و فیلم ها و حتی در مکالمه روزانه انگلیسی زبانان به شما ارائه شده است.

همه چیز در مورد آزمون EPT

این 504 کلمه در میان کلمات مکرر در زبان انگلیسی هستند و تسلط بر انها می تواند به طور قابل توجهی مهارت های مکالمه شما را در این زبان افزایش دهد. علاوه بر اهمیت ان در اماده سازی برای امتحان EPT، این کتاب یکی از منابع اصلی برای شرکت در امتحانات TOEFL، IELTS، TOLIMO و GRE است.

TOEFL Reading Flash (2001)

کتاب راهنمای تافل (The Official Guide to the TOEFL Test)

همانطور که از نام این کتاب نشان می دهد، این یکی از منابع اصلی برای گرفتن ازمون TOEFL است. اما با توجه به جامع بودن و کامل بودن ان، می تواند به عنوان یک راهنمای بسیار قابل اعتماد برای افرادی که قصد شرکت در سایر ازمون های بین المللی زبان انگلیسی، از جمله ازمون EPT را دارند، مفید باشد.

همه چیز در مورد آزمون EPT

این کتاب شما را برای شرکت در ازمون های زبان اماده می کند زیرا شامل مجموعه ای از نمونه سوالات ازمون TOEFL است. بنابراین، پیشنهاد می شود مهارت های خود را با پاسخ دادن به سوالات نمونه این کتاب پس از خواندن سایر کتاب های مرجع که به عنوان منابع ازمون EPT معرفی شده اند، ازمایش کنید. همچنین پاسخ به سوالات ان می تواند یک راه مفید برای بررسی تمام کتاب های درسی و کلماتی باشد که برای شرکت در این ازمون مطالعه کرده اید.

داوطلبان اغلب خواندن منابع زیر را برای این آزمون مفید دانسته‌اند:

کتاب لغات ضروری تافل

کتاب رایگان زبان عمومی آزمون های زبان دکتری وب‌سایت پی‌اچ‌دی تست

کتاب تافل دکتری مرجع کامل آزمون‌های زبان، انتشارات کتابخانه فرهنگ

مهم: تنها دانشجویان دوره دکتری تخصصی شاغل به تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی مجاز به شرکت در آزمون می باشند بدین منظور لازم است داوطلبان شماره دانشجویی ۹ رقمی خود را به منظور ورود به سامانه در اختیار داشته باشند.

نحوه مطالعه منابع آزمون EPT سال ۱۴۰۲

اشنایی با منابع ازمون EPT 1402 اولین گام برای موفقیت در این ازمون است. مهمترین چیز در این زمینه این است که بدانید چگونه می توانید از این منابع به طور موثر و مفید استفاده کنید. در واقع، لازم است با نحوه مطالعه منابع این ازمون زبان اشنا باشید. بسیاری از کاندیداها با وجود استفاده از منابع EPT و مطالعه دقیق این منابع، به نتایج مورد نظر خود نرسیدند.

  برای اینکه بتوانید بهترین استفاده را از منابع امتحان EPT 1402 داشته باشید، در مرحله اول باید با سوالات این امتحان مهم اشنا باشید. شما باید بدانید که این ازمون بر روی چه مهارتهایی تمرکز دارد. به عبارت دیگر، سوالات درک مطلب در دوره های مختلف این امتحان فقط مربوط به موضوعات خاص بود.

  بنابراین، با اگاهی از این مسائل، می توانید بیشتر بر روی انها تمرکز کنید و از اتلاف وقت و صرف وقت در زمینه های دیگر جلوگیری کنید. به منظور گذراندن این ازمون با موفقیت، لازم است تمام مواد مورد مطالعه خود را چندین بار بررسی کنید تا تمام این مواد در ذهن شما ثابت شوند زیرا مواد زبان کاملا فرار هستند.

دانلود آزمونهای  EPT  سالهای گذشته

در این قسمت برخی از سوالات آزمونهای سالهای گذشته را برای شما عزیزان برای دانلود قرار داده ایم. 

دانلود رایگان سوالات و پاسخنامه آزمون EPT

فایلهای دانلودی

عنوان فایل سال دانلود
دانلود رایگان آزمون EPT مهر 1396 مهر 1396
دانلود رایگان آزمون EPT شهریور 1396 شهریور 1396
دانلود رایگان آزمون EPT مرداد 1396 مرداد 1396
دانلود رایگان آزمون EPT تیر 1396 تیر 1396
دانلود رایگان آزمون EPT خرداد 1396 خرداد 1396
دانلود رایگان آزمون EPT اردیبهشت 1396 اردیبهشت 1396
دانلود رایگان آزمون EPT شهریور 1395 شهریور 1395
دانلود رایگان آزمون EPT تیر 1395 تیر 1395
دانلود رایگان آزمون EPT 1395

این مطلب را به اشتراک بگذارید…

دیدگاه‌ خود را بنویسید

قدم یار آزمون حقوقی

در سایت قدم یار آخرین اخبار و شرایط آزمونهای حقوقی را مشاهده فرمایید.

برچسب‌ها:

اسکرول به بالا