2 مرداد 1403 ساعت 17:36

آيا میخواهید در سایت قدمیار، خدمات و دانلودهای مربوط به آزمون مربوطه خود را رايگان دريافت نمایید!!!!
کافی است با يک ثبت نام چند ثانيه ای، با ما همقدم شويد.

همه چیز در مورد آزمون IELTS

معرفی آزمون IELTS

مقدمه:

آزمون IELTS مهارت دانش زبانی غیر انگیسی زبانان که می‌خواهند زبان انگلیسی را برای کار و یا ادامه تحصیل در کشور دیگر انتخاب کنند در 4 بخش Listening، Reading، Writing، Speaking مورد ارزیابی قرار می‌دهد. در این مقاله که به قلم نویسندگان قدم یار به سرپرستی مهندس فرشاد مارچینی گرد آوری شده است.سعی می شود به صورت خلاصه و با زبانی ساده در رابطه با آزمون IELTS جهت استفاده دانشجویان گرامی ارائه گردد.

معرفی آزمونIELTS

آزمونIELTS  که اختصار یافته‌ی International English Language Testing System می‌باشد. این آزمون مهارت دانش زبانی غیر انگیسی زبانان که می¬خواهند زبان انگلیسی را برای کار و یا ادامه تحصیل در کشور دیگر انتخاب کنند در 4 بخش Listening، Reading، Writing، Speaking مورد ارزیابی قرار می‌دهد. نمره آیلتس بیانگر توانایی دانشجویان در بکارگیری زبان به منظور برقراری ارتباط در محیط‌های اجتماعی، کاری و آکادمیک می‌باشد. نمرات IELTS را بسیاری از دانشگاه‌ها، صنایع و سازمان‌های دولتی در بریتانیا، ایرلند، کانادا، آفریقای جنوبی، استرالیا و نیوزیلند به منظور ارزیابی شایستگی دانشجویان برای مشاغل یا تحصیل استفاده می‌کنند. آزمون IELTS -قدم یار-1حدود 500 مرکز IELTS در تمام جهان وجود دارد که همه ی آنها دارای بالاترین سطح کنترل کیفیت هستند. IELTS به صورت مشترک متعلق به British Council، University of Cambridge ESOL Examinations  Cambridge ESOL و IDP:  IELTS Australia می‌باشد، که در حال حاضر در120 کشور و 500 مرکز در تمام جهان در حال فعالیت است. حدود 1،5 میلیون نفر سالانه از 135 کشور دنیا در این آزمون شرکت می‌کنند.

IDP:  IELTS Australia

موسسه آیلتس استرالیا  در واقع سازمان بین المللی آموزشی است که در استرالیا فعالیت های متنوعی را در زمینه های مشاوره تحصیلی، انتشارات آموزشی، پروژه و آموزش زبان انگلیسی و برگزاری امتحانات آن را انجام می‌دهد.
آزمون IELTS به دو شکل آموزش عمومی و آکادمیک می‌باشد که در ادامه‌ی مطلب به بیان آن می‌پردازیم.

مدل های IELTS

1-General IELTS (آیلتس جنرال یا عمومی):

این مدل مهارت‌های دانشجویان را در بکارگیری زبان انگلیسی در موقعیت‌های گسترده‌تر کاری و اجتماعی مورد ارزیابی قرار می‌دهد. مدل عمومی IELTS برای کسانی که قصد دارند برای تکمیل تحصیلات متوسطه، کسب تجارب کاری و آموزشی که مدرک محور نیستند به کشورهای انگلیسی زبان سفر کنند بسیار مناسب می‌باشد. این آزمون معمولا برای دانشجویانی می‌باشد که قصد دارند به کشوری انگلیسی زبان مثل انگلستان، کانادا، آمریکا مهاجرت کنند. این مدل در تمامی مراکز برگزاری امتحانات IELTS ارائه نمی شود.

2-Academic IELTS (آیلتس آکادمیک یا دانشگاهی):

این مدل مهارت‌های دانشجویان را در استفاده از زبان انگلیسی در سطوح تحصیلی کارشناسی و تحصیلات تکمیلی مورد ارزیابی قرار می‌دهد. بسیاری از دانشگاه‌ها براساس نتایج این آزمون پذیرش می‌کنند. این آزمون برای دانشجویانی است که قصد دارند در دانشگاه‌های کشورهای انگلیسی زبان مثل انگلستان، کانادا، آمریکا و … به ادامه‌ی تحصیل بپردازند.
این دو مدل در بخش های Reading و Writing با هم تفاوت هایی دارند، اما بخش های Listening و Speaking در هر دو مدل یکسان می‌باشد. در بخش Reading در مدل Academic دانشجو می‌بایست  3 متن طولانی تر و پیچیده تری نسبت به مدل General که متن های ساده و کوتاه تری را دارد انجام دهد.

بخش شنود (Listening):

این بخش شامل چهار بخش که دانشجو می‌بایست به 10 سوال چند گزینه ای، سوالاتی با پاسخ‌های کوتاه، تکمیل جملات، خلاصه نویسی، نامگذاری نقشه ها و نمودارها و مطابقت سازی پاسخ دهد. این بخش فقط یک بار بخش می‌شود و دانشجو می‌بایست در حین شنیدن به سوالات پاسخ دهد. ده دقیقه آنتراک در آخر این بخش وجود دارد. آزمون IELTS -قدم یار-2

 

باید ها و نباید های بخش شنیدار آزمون  IELTS

1- این بخش اطلاعات مفیدی را درباره‌ی شرایط و گفتکو کنندگان در اختیار دانشجویان قرار میدهد که می بایست به دستور العمل های هر بخش به دقت گوش کنند.
2- دانشجویان می بایست برای نگاه کردن به سوالات و تفکر درباره آنها از زمانی که پیش از هر بخش (و بین بخش 1 و 3) در اختیارشان قرار می‌گیرد استفاده کنند.
3- دانشجویان باید به دستورالعمل های هر بخش دقت کنند و اطلاعات موجود در مورد استفاده از حداکثر تعداد کلمات مجاز را مد نظر قرار دهند.
4- هر بخش فقط یک بار پخش می‌شود پس دانشجویان می‌بایست در حین گوش دادن پاسخ ها را یادداشت کنند.
5- از معنی پاسخ ها در جمله مطمئن شوید.
6- هیچ سوالی را حتی اگر مطمئن نیستید بی پاسخ نگذارید. در واقع به این معنی می باشد که به تمام سوالات پاسخ بدهید.
7- برای انتقال پاسخ‌ها به پاسخنامه عجله نکنید10 دقیقه در آخر آزمون وقت دارید که زمان قابل توجهی می‌باشد.
8-پاسخ های خود را با خط خوانا در پاسخ نامه وارد کنید. در صورت مخدوش بودن پاسخ، نمره از دست خواهید داد.
9-برای جلوگیری از غلط، املا و گرامر پاسخ های خود را بررسی نمایید.
10-برای تغییر دادن پاسخ ها نگران نباشید.
11-اگر پاسخ سوالی را بلد نیستید به خودت ترس راه ندهید و بر روی سولات بعدی تمرکز کنید.
12-تمام لغاتی که در جملات می‌شنوید همان‌گونه که می‌شنوید یادداشت کنید و تغییر ندهید.
13-بیشتر از تعداد واژگان مجاز معین شده استفاده نکنید.
14-هرگز واژگانی را که در سوال آمده اند به پاسخ نامه انتقال ندهید.

بخش درک مطلب:

این بخش در دو مدل آیلتس عمومی و آیلتس آکادمیک که شامل سه بخش چهل سوالی می‌باشد، ارائه می شود. سه متن استخراج شده از تبلیغات، روزنامه‌ها، بروشورها، کتاب‌ها و مجلات در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد. در قسمت اول دانشجویان می‌بایست برای پاسخ دادن، زبان انگلیسی را در سطح ابتدایی و اساسی آموخته باشند در حالی که قسمت های بعدی دشوارتر می‌شود. دانشجویان برای پاسخ‌گویی به هر بخش 20 دقیقه زمان دارند.
الف) مدل آکادمیک
در این بخش سه متن با سوالاتی از جمله چند گزینه‌ای، شناسایی اطلاعات، شناسایی نظرات نویسنده، وصل کردن اطلاعات، کامل کردن خلاصه‌ها و یادداشت‌ها، وصل کردن سر تیترها به متون، یافتن انتهای جملات، کامل کردن جداول، نمودارها و سوالاتی با پاسخ‌های کوتاه، که این متون از کتاب‌ها، ژورنال‌ها، روزنامه‌ها و مجلات که دربردارنده‌ی موضوعات جالبی هستند استخراج می‌شود را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند. این متون ممکن است به سبک‌های مختلفی مانند روایی، توصیفی و یا استدلالی/منطقی باشد. این متون امکان دارد شامل مطالب غیرکلامی مانند نمودارها، تصاویر یا گراف ها باشند. اگر متون حاوی اصطلاحات تخصصی باشند، واژه‌نامه‌ای کوتاه در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد. حداقل یکی از این متون شامل استدلال منطقی است. این آزمون برای دانشجویانی که قصد ادامه‌ی تحصیل در دوره‌های کارشناسی و تحصیلات تکمیلی را دارند مناسب و پرکاربرد می باشد. دانشجویان می‌بایست مراقب اشتباهات ساختاری و املائی در هنگام انتقال پاسخ‌ها به پاسخ‌نامه باشند. تمامی سوالات این بخش یک نمره‌ای هستند. دانشجویان باید زمانی که در اختیارشان قرار داده می‌شود پاسخ‌هایشان را به پاسخ‌نامه منتقل کنند زیرا زمان اضافی در اختیارشان قرار نخواهد گرفت.
ب) مدل عمومی
این مدل شامل سه قسمت که شامل 40 سوال می‌باشد و به تدریج بر دشواری آنها افزوده می‌شود. قسمت اول دو یا سه متن کوتاه یا چندین متن کوتاه‌تر که نیازهای حیاتی و ابتدایی زبان انگلیسی دانشجو مانند اعلان‌ها، تبلیغات و برنامه های زمانی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. قسمت دوم دو متن که بر مبنای نیازهای محل کار است و بر روی مفاهیم مربوط به محیط کار تاکید می‌کند مانند وظایف مشاغل و قراردادها را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. قسمت سوم یک متن بلند می‌باشد که شامل متونی گسترده با ساختارهای متنی پیچیده‌تر و تاکید آن بیشتر بر توصیفی و آموزنده بودنش می-باشد را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. این بخش شامل سوالاتی نظیر چند گزینه ای، شناسایی اطلاعات، شناسایی نظرات نویسنده، وصل کردن اطلاعات، کامل کردن خلاصه ها و یادداشت ها، وصل کردن سر تیترها به متون، یافتن انتهای جملات، کامل کردن جداول، نمودارها و سوالاتی با پاسخ های کوتاه می باشد. دانشجویان باید زمانی که در اختیارشان قرار داده می‌شود پاسخ‌هایشان را به پاسخ‌نامه منتقل کنند زیرا زمان اضافی در اختیارشان قرار نخواهد گرفت. تمامی سوالات این بخش یک نمره‌ای هستند. دانشجویان می-بایست مراقب اشتباهات ساختاری و املائی در هنگام انتقال پاسخ‌ها به پاسخ‌نامه باشند. مدت زمان آزمون 60 دقیقه می‌باشد.

بخش نوشتاری (Writing):

این بخش در دو مدل آیلتس عمومی و آیلتس آکادمیک که شامل دو بخش است که قسمت اول شامل 20 دقیقه و دربرگیرنده‌ی 150 کلمه است و قسمت دوم 40 دقیقه و دربرگیرینده‌ی 250 کلمه می‌باشد، ارائه می‌شود.
الف) مدل آکادمیک:
در بخش نوشتاری از این آزمون که در مدل آکادمیک برگزار میشود، دانشجو می‌بایست در زمان 60 دقیقه دو سوال را پاسخ دهد. توصیه می‌شود که 20 دقیقه‌ی اول را دانشجویان صرف پاسخ به سوال اول که يک جدول يا نمودار به او داده شده و از او درخواست می‌شود تا اطلاعات نمايش‌ داده شده در جدول را با جملاتی که شامل حداقل 150 کلمه می‌باشد توضيح دهند و 40 دقیقه‌ی باقیمانده را صرف پاسخ دادن به سوال دوم که از دانشجو درخواست می شود نسبت به مسئله‌ای که به او داده شده، نظرش را چه مخالف چه موافق با حداقل 250 کلمه بیان کند. به پاسخ‌هایی که کمتر از میزان معین شده باشد نمره کامل تعلق نمی‌گیرد.
ب) مدل عمومی:
در بخش نوشتاری از این آزمون که در مدل عمومی برگزار میشود، دانشجو می‌بایست در زمان 60 دقیقه دو سوال را پاسخ دهد. توصیه می‌شود که 20 دقیقه‌ی اول را دانشجویان صرف نوشتن نامه‌ای به مخاطبی فرضی کند و یا مسئله‌ای را توضيح داده يا مشکلی را با جملاتی که شامل حداقل 150 کلمه می‌باشد شرح دهند و 40 دقیقه‌ی باقیمانده را صرف پاسخ دادن به سوال دوم که از دانشجو درخواست می شود نسبت به مسئله‌ای که به او داده شده، نظرش را چه مخالف چه موافق با حداقل 250 کلمه بیان کند. به پاسخ‌هایی که کمتر از میزان معین شده باشد نمره کامل تعلق نمی‌گیرد.

بخش گفت (Speaking):

بخش آزمون گفت ضبط می‌شود که شامل سه قسمت می‌باشد و بین 11 تا 14 دقیقه زمان می‌برد. دانشجویان می‌بایست به سوالاتی که از سوی ممتحنین پرسیده می‌شود پاسخ می‌دهند. دانشجو می‌بایست در بخش اول به سوالات عمومی و شخصی در مورد محل ‌زندگی‌، وضعيت خانوادگی، شغلی و درباره‌ی علايقش پاسخ دهد. این بخش 4 تا 5 دقیقه زمان می‌برد. در بخش دوم موضوعی بر روی کارتی نوشته شده، به دانشجو می‌دهند و از او درخواست می‌شود به مدت 2 دقیقه درباره‌ی آن صحبت کند و نظر و عقیده‌اش را بیان کند. دانشجو می‌تواند قبل از شروع صحبتش به مدت يک‌ دقيقه درباره‌ی موضوعی که او داده اند فکر کند و یادداشت برداری کند. بعد از پایان صحبتش باید به یک یا دو سوال که در آخر پرسیده می‌شود پاسخ دهد. در بخش سوم دانشجو با ممتحن در مورد بحثی که در کارت نوشته است به مدت چهار تا پنج دقیقه بحث می‌کند. این بخش ارتباط موثر دانشجو در زبان انگلیسی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و بلاغت و دستور زبان او را بررسی می‌کند. سه بخش شنود، خواندن و نوشتن آزمون معمولاً در یک روز و بدون استراحت برگزار می‌گردد. بخش گفت ممکن است بر حسب قوانین مرکز قبل یا بعد از بخش های دیگر آزمون برگزار شود.
نمره هر بخش از امتحان بین 0 تا ۹ می‌باشد. نمره کلی آزمون از میانگین چهار بخش ذکر شده محاسبه می‌گردد.

سطح بندی نمره آزمون IELTS

 سطح بندی نمره آزمون IELTS

 نمره ۹

این نمره در درجه پیشرفته زبان به حساب می آید. کسی که این نمره را می گیرد به صورت کامل به زبان انگلیسی آشنایی دارد و می تواند به صورت مناسب ، روان ، دقیق و با درک کامل از زبان انگلیسی خود استفاده نماید.

نمره ۸
این نمره سطح بسیار خوب به حساب می آید. کسی که در نمره بندی IELTS نمره ۸ گرفته است به صورت کامل می تواند از زبان انگلیسی خود استفاده کند. اما در برخی اوقات کمی اشتباهات غیر سیستمی مرتکب می شود. در برخی موقعیت ها ممکن است در درک موقعیت اشتباه نماید اما به صورت کلی از زبان به خوبی استفاده می کند و در بحث ها به خوبی از زبان انگلیسی بهره می برد.

نمره ۷

این نمره در نمره بندی IELTS سطح خوب به حساب می اید. زبان اموز در این سطح می تواند به خوبی از زبان استفاده کند اگرچه دچار اشتباهات و و عدم درک شرایط می شود اما از ساختار های پیچیده زبانی می تواند استفاده کند و به طور کلی می تواند موقیعیت های پیچیده را درک کند و برای بحث های خود دلیل بیاورد.

نمره ۶

این نمره را در نمره بندی IELTS سطح زبان اموز با صلاحیت معرفی می کنند. این زبان آموز می تواند به طور نسبی اط ساختار های پیچیده استفاده کند و انها را درک کند.

نمره ۵

کسی که نمره ۵ را در آیلتس کسب نماید یک زبان آموز متوسط به حساب می آید. در نمره بندی IELTS نمره ۵ به منزله کسی است که مفهوم کلی موقعیت های زبانی را درک می کند اگرچه این زبان آموز اشتباهات بسیاری را مرتکب می شود.

نمره ۴

توانایی زبان کسی که این نمره آیلتس را کسب کند بسیار مقدماتی است. در درک شرایط و تولید زبان مشکلات متعددی داردو نمی تواند از ساختار های پیچیده استفاده کند.

نمره ۳

کسی که در نمره بندی IELTS این نمره را کسب کند فقط مفاهیم کلی را درک می کند و در مکالمات وقفه های زیادی ایجاد می کند.

نمره ۲

هیچ ارتباط و مکالمه برای این سطح نمره بندی IELTS در نظر گرفته نشده است مگر در برخی موارد که در موقعیت های آشنای زبان آموز ، از کلمات و یا جملات کوتاه استفاده می کند و در درک صحبت های انگلیسی مشکلات بسیار زیادی دارد.

نمره ۱

در نمره بندی آیلتس این زبان از این زبان آموز هیچ گونه اطلاعات قابل ارزیابی ارائه نشده است

نکات روز امتحانی آیلتس

با دقت به راهنمایی‌های کارکنان جلسه‌ی امتحان آیلتس گوش کنید. آن‌ها با شما رفتاری دوستانه، خوشایند و بسیار حرفه‌ای خواهند داشت و از برگزاری امتحانی منصفانه و محفوظانه اطمینان حاصل می‌کنند.

هفته ی قبل از امتحان

آیلتس

زمان شروع و محل آزمون خود را یک هفته قبل چک کنید و از نحوه ی به موقع رسیدنتان اطمینان حاصل کنید.
امکان دارد آدرس محل آزمون آیلتس شما ممکن است با مرکز آزمون که آنجا ثبت نام کردید، فرق داشته باشد.
درباره‌ی جزئیات کامل قوانین و شرایط آزمون آیلتس اطلاعات کسب کنید.
به موقع برسید و حاضر باشید
•    ساعت و تاریخ امتحانتان را چک کنید و قبل از شروع آزمون به محل برگزاری آنجا باشید، ممکن است اجازه‌ی شرکت در امتحان را نداشته باشید.
•    از همراه داشتن اسناد مدارک مهم و کارت شناسایی خود اطمینان کامل حاصل کنید در صورت اشتباهی بردن مدارک ممکن است اجازه‌ی شرکت در امتحان را نداشته باشید.
آرام و آسوده باشید
•    قبل از برگزاری زمان آزمون در مکان آماده باشید.
•    چنانچه سؤالی دارید- کارمندان خوش‌مشرب مرکز ما آماده‌ی کمک‌رسانی هستند.
•    پیش از آزمون، قوانین و مقررات آیلتس را مطالعه نمایید تا آن‌ها را درک کنید. این‌ها را در فرم درخواست شرکت در آزمون آیلتس خواهید یافت.

روز امتحان آیلتس

تمام وسایل اضافی و حتی تلفن همراه خود را بیرون از سالن آزمون بگذارید.
امتحان¬های لیسنینگ، ریدینگ و رایتینگ ۲ ساعت و ۴۰ دقیقه طول می‌کشند و بین هر قسمت آزمون هیچ استراحتی نیست.
شما اجازه ی بردن غذا و خوراکی به اتاق امتحان را ندارید؛ فقط اجازه خواهید داشت یک نوشیدنی در بطری شفافی ببرید.

کارت شناسایی و عکس

در روز آزمون مدارک شناسایی شما چک می شود.
احتمالا نیاز به دو عکس جدید با اندازه‌ی مناسب پاسپورت داشته باشید.
از زمان با خبر بمانید
•    بردن ساعت به داخل سالن امتحان مجاز نیست. هر اتاق امتحان ساعتی بر روی دیوار خواهد داشت. از زمان با خبر بمانید تا بتوانید به همه‌ی سؤالات برسید.
•    امتحان لیسنینگ، ریدینگ و رایتینگ شامل بخش‌هایی خواهند بود. به هر بخش زمان اختصاص دهید.
آگاه باشید که برخی از پرسش‌ها محدودیت زمانی برای انجام پیشنهاد کرده‌اند.

فایلهای دانلودی

این مطلب را به اشتراک بگذارید…

قدم یار آزمون حقوقی

در سایت قدم یار آخرین اخبار و شرایط آزمونهای حقوقی را مشاهده فرمایید.

برچسب‌ها:

اسکرول به بالا