6 خرداد 1403 ساعت 11:08

آيا میخواهید در سایت قدمیار، خدمات و دانلودهای مربوط به آزمون مربوطه خود را رايگان دريافت نمایید!!!!
کافی است با يک ثبت نام چند ثانيه ای، با ما همقدم شويد.

تاثیر ورزش مناسب در روحیه دانشجویان

تاثیر ورزش مناسب در روحیه دانشجویان

فواید ورزش برای جلوگیری از افسردگی و آسیب های روحی دانشجو و زمانبندی برای ورزش در ایام امتحانات از جمله موادیست که به توضیح آن می پردازیم، این مقاله که به قلم نویسندگان قدم یار با سرپرستی مهندس فرشاد مارچینی گرد آوری شده است، سعی می شود به صورت خلاصه و با زبانی ساده در رابطه با تاثیر ورزش بر روحیه دانشجویان گرامی، ارائه گردد.

تاثیرات ورزش در روح و روان و زندگی اجتماعی دانشجو

1-پیشگیری از افسردگی و افزایش روحیه ی عمومی دانشجو

هنگام ورزش کردن، تولید ماده ی شیمیایی “سروتونین” در بدن افزایش می یابد. کم شدن سرتونین در بدن موجب افسرگی می شود و دارو های ضد افسردگی برای بالا بردن میزان این ماده در بدن می باشد پس افرادی که ورزش می کنند خیل کم افسرده می شوند.

 تاثیر ورزش مناسب در روحیه دانشجویان همچنین فعالیت های ورزشی موجب بالا بردن تولید “اندورفین” و “اپی نفرین” و “سیتوکین‌ها” می-شود که این مواد سطح هوشیاری و روحیه ‌ی عمومی فرد را به طور طبیعی بالا می برد و شخص احساس سرزندگی دارد و با انرژی مضاعف به کارهای روزمره می پردازد.

2-تاثیرات ورزش بر زندگی دانشجویان

یقیناً یک ورزشکار از تنبلی دور می باشد و از تناسب اندام و روحیه ای قوی و بانشاط برخوردار می باشد و این موفقیت ارتباطات فرد یا دانشجو با محیط را بیمه می کند.
مطمئناً کارفرمایان برای استخدام نیرو به این معیارها اهمیت می دهند پس فرد بانشاط و سالم موقعیت شغلی بیشتری نسبت به فرد کم تحرک دارد.

3-جلوگیری از آلودگی اجتماعی

ورزش به اکسیژن زیاد نیاز دارد و ورزشکار با در نظرگرفتن این مقوله ناخودآگاه از سیگار که عوارضی چون تنگی نفس،کاهش انرژی فرد را و تضعیف جسمش را دربردارد، امتناع می کند.
از سویی دیگر، در ورزشگاه ها آلودگی های اجتماعی کمتر دیده می شود و احتمال آلوده شدن ورزشکاران بسیار کم می باشد چون روحیه ی ورزشکاری آنها این آلودگی ها را نمی طلبد و از آن دوری می کند.

امروزه ورزش کردن فقط یک فعالیت بدنی نمی باشد و توانایی های مغز را از لحاظ هماهنگی، چالاکی و سریع‌ بودن، درست عمل کردن و درست تصمیم گرفتن تقویت می کنند. به طوری که در فرد غیر ورزشکار این توانایی های ذهن استفاده نمی شود و به مرور زمان ذهن تنبل می شود که این اشخاص بیشتر دوست دارند تنها باشند و در فکر فرو بروند.

4-بالا بردن توانایی ذهن در یادگیری و هماهنگی

ورزش نه تنها فعالیت بدنی بلکه برخی مواقع فعالیت ذهنی را به همراه دارد. ورزش هایی مثل پینگ ‌پنگ، اسکیت، اسکی، بسکتبال، شنا و… حرفه ‌ای می باشند و نیاز به آموزش و مربی آزموده دارند و این فعالیت ها نیاز به عملکرد ذهنی دارد.
در نتیجه ورزش بر ذهن، جسم و حتی مراحل زندگی شخص تأثیرات فراوانی دارد.

عوامل موثر بر ایجاد علاقه دانشجویان به ورزش

به طور کل، 5 متغير بيشترين تاثير را بر گرایش دانشجويان به ورزش دارد: آگاهي از تاثير رواني ورزش، آگاهي از تاثير جسمي ورزش، دسترسي به امكانات ورزشي خارج از دانشگاه، جنس پاسخگو و كفايت يا عدم كفايت امكانات ورزشي.

 تاثیر ورزش مناسب در روحیه دانشجویان دانشجویان می بایست در ایام امتحانات ورزش را در برنامه روزانه شان قرار دهند

متخصصان اعتقاد دارند کنار گذاشتن ورزش در ایام امتحانات یک اشتباه بزرگ می باشد چون ورزش می تواند بر ذهن دانشجو تأثیرات مثبتی داشته باشد و استرس را به شدت کاهش می دهد.

یک متخصص ایرلندی در این زمینه می گوید درخواست کنار گذاشتن ورزش توسط خانواده، فرزند من را بسیار ناراحت می کند. آنها در نظر دارند اینگونه فرزندان مخصوصاً دانشجویان می توانند زمان بیشتری را مطالعه کنند در صورتی که افراد جوان به تفریح و فعالیت نیاز دارند و می توان در برنامه ی درسی ورزش را هم گنجاند. چون در مفید درس خواندن فرد موثر می باشد. البته هم اکنون بیشتر ورزش های رقابتی مد نظر می باشند و ورزش هایی مثل یوگا نقش مهمی در سلامت دارند سعی کنیم آنرا ترویج دهیم.

فایلهای دانلودی

این مطلب را به اشتراک بگذارید…

دیدگاه‌ خود را بنویسید

قدم یار آزمون حقوقی

در سایت قدم یار آخرین اخبار و شرایط آزمونهای حقوقی را مشاهده فرمایید.

برچسب‌ها:

پیمایش به بالا