6 خرداد 1403 ساعت 10:48

آيا میخواهید در سایت قدمیار، خدمات و دانلودهای مربوط به آزمون مربوطه خود را رايگان دريافت نمایید!!!!
کافی است با يک ثبت نام چند ثانيه ای، با ما همقدم شويد.

بیمه نامه حوادث دانشجویی

بیمه نامه حوادث دانشجویی

بیمه نامه حواث دانشجویی اجباری می باشد و با توجه به قوانین دانشگاه ها در آغاز سال تحصیلی جدید می بایست تمام دانشجویان تحت پوشش قرار بگیرند. در این مقاله که به قلم نویسندگان قدم یار به سرپرستی مهندس فرشاد مارچینی گردآوری شده است، سعی می شود به صورت خلاصه و با زبانی ساده در رابطه با بیمه نامه حوادث دانشجویی جهت استفاده دانشجویان گرامی ارائه گردد.
این بیمه نامه بین بیمه گر و دانشگاه براساس قانون بیمه مصوب اردیبهشت ماه سال 1316 پیشنهاد كتبی دانشگاه (جز اصلی بیمه نامه می باشد) تنظیم شده است و طرفین بر روی آن توافق دارند. بخشی از پیشنهاد كتبی دانشگاه كه مورد قبول بیمه گر نمی باشد، می بایست قبل از صدور بیمه به دانشگاه اعلام شود و قسمت اعلام شده جزء تعهدات بیمه گر نمی باشد. اگر دانشجو و دانشگاه شخص واحدی نباشند رضایت كتبی دانشجو و در مورد دانشجویی كه اهلیت قانونی نداشته باشد موافقت ولی یا قیم او الزامی می باشد در غیر اینصورت بیمه نامه باطل می شود.
این بیمه نامه اجباری می باشد و با توجه به قوانین دانشگاه ها در آغاز سال تحصیلی جدید تمام دانشجویان، تحت پوشش قرار می گیرند.

بیمه نامه حوادث دانشجویی

بیمه نامه حوادث دانشجویی

دانشجویان بر اساس توافق‌نامه بین شركت بیمه ایران و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در این نوع قرار داد تحت پوشش بیمه حوادث قرار می گیرند. در این توافق نامه  شرایط و حق بیمه دانشجویان ذکر شده است.
بیمه حوادث تحصیلی برپایه توافقنامه‌ای بین وزارت آموزش و پرورش اداره كل تعاون و تامین اجتماعی و مدیریت بیمه‌های اشخاص، تنظیم و نحوه بیمه حوادث و درمان كلیه دانش آموزان و دانشجویان و كاركنان اداری و آموزش، مربیان طرح كار، هنرجویان هنرستان ها، دانش آموزان مدارس استثنایی، مراكز تربیت معلم و آموزشكده‌های فنی و حرفه‌ای و مهدكودك ها و پرسنل آن و سوادآموزان و كاركنان نهضت سوادآموزی و افراد تحت تكفل كلیه كاركنان از قبیل همسر و فرزندان غیر دانش آموز بالاتر از4 ماه و كمتر از 25 سال و كاركنان ذکر شده در طول سال تحصیلی اعلام می‌گردد.

بیمه حوادث دانشجویی

پرداخت هزینه در صورت فوت و آسیب های بدنی ناشی از وقوع حادثه برای دانشجویان می باشد.
بیمه حوادث دانشجویی، بیمه ای اجباری می باشد که دانشجویان را در تمام مدت شبانه روزی بدون در نظر گرفتن زمان و مکان (در داخل یا خارج از کشور) در برابر حوادث و اتفاقات ناگوار بیمه می کند و زمان در نظر گرفته شده برای این بیمه یک سال تحصیلی (اول مهر تا پایان شهریور سال بعد) است که تمام دانشگاه¬ها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور وظیفه دارند با پرداخت سالیانه حق بیمه، دانشجویان خود را بیمه کنند. (مبلغ این بیمه در ابتدای هر سال تحصیلی به شهریه دانشجویان اضافه می شود.)

بیمه نامه حوادث دانشجویی

حادثه

عبارت است از هر اتفاق ناگهانی، که از یک عامل خارجی ایجاد می شود و بدون دخالت دانشجوی بیمه شده رخ می دهد، موجب آسیب و نقص عضو، از کار افتادگی و یا فوت بیمه شده می شود.
خطرها و آسیب های تحت پوشش بیمه
– هزینه های پزشکی ناشی از حادثه
– فوت در اثر حادثه
– نقص عضو و از کارافتادگی دائم و کامل در اثر حادثه
– نقص عضو و از کارافتادگی دائم و جزئی در اثر حادثه
– غرامت روزانه به علت از کارافتادگی موقت در اثر حادثه

بیمه سلامت برای دانشجویان بدون بیمه

دانشجویانی که در هیچ کدام از بیمه های پایه سلامت یا درمان تحت پوشش نمی باشند، بدون پرداخت هزینه بیمه می توانند از طریق پایگاه سازمان بیمه سلامت ایران www.bimehsalamat.ir جهت ثبت نام اولیه خود اقدام نمایند.

دانشجویان بیمه شده تحت پوشش دیگر سازمان های بیمه مانند سازمان تامین اجتماعی، کمیته امداد امام خمینی (ره)، خدمات درمانی نیروهای مسلح و … نمی توانند از این طرح استفاده نمایند و چنانچه دانشجوی متقاضی اقدام به ثبت نام نماید و تحت پوشش بیمه های دیگر باشد در مراحل اولیه ثبت نام بررسی می شود و ثبت نام وی لغو خواهد شد.
درخواست دانشجویان جهت دریافت دفترچه بیمه بررسی می شود و نتیجه آن از طریق پیامک به شماره تلفن همراه درج شده در فرم ثبت نام، اطلاع داده می شود.

مزایای و معایب سازمان بیمه سلامت

سهم مردم از پرداخت هزینه‌های درمانی خانوارها 59‌ درصد و سهم دولت و بیمه‌ها 41 درصد می باشد. در این بین سهم دانشگاه‌های علوم پزشکی از پرداخت هزینه‌ها 15 درصد، سازمان تامین اجتماعی 12 درصد، سازمان بیمه خدمات درمانی 7 درصد و وزارت بهداشت 2 درصد می باشد. با توجه به قانون می بایست این سهم 10 درصد در بخش بستری و 30 درصد در بخش سرپایی افزایش یابد، که جهت تحقق این مسئله باید علاوه بر اصلاحات مدیریتی، نیازمند توجه به تامین مالی و تعهدات هستیم.
در بیمه سلامت به دلیل اینکه از موازی کاری جلوگیری می شود امکان صرفه جویی و کنترل هزینه های جانبی به راحتی وجود دارد.
در حوزه خرید خدمات با مزیت قدرت انحصاری خرید، افزایش قدرت تنظیم خدمات سلامت و محصولات آن، تقسیم بار مالی بین افراد، آزادی در دسترسی به سلامت و بالا بردن همبستگی بین فقیر و غنی مواجه ایم.
در حوزه منابع این سازمان، با چالش‌هایی مانند عدم توجه به ترجیحات دانشجویان تحت پوشش بیمه‌ای رو به رو هستیم.
در حوزه همبستگی اجتماعی نیز، احتمال کاهش امکان فراهم سرمایه اجتماعی و مشارکت وجود دارد.
با در نظر گرفتن موارد بالا، می‌توان به این نتیجه رسید، شاخصه اصلی نظام واحد، به وجود آوردن عدالت نسبی در خدمات بیمه‌ای می باشد. پس راه اندازی سازمان بیمه سلامت، نیاز به تحلیل وضع فعلی دارد تا با شناسایی فرصت‌ها و پیشگیری از بروز سختی‌ها، معایب این سازمان جلوگیری شود.

از دیگر چالش‌های نظام سلامت، چند شغلی بودن ارائه کنندگان خدمات است که منجر به بروز انحراف انگیزه و به حداقل رسیدن پاسخگویی شده است.
نظام بیمه ای می بایست به شکلی عمل کند که هزینه بیمه بر عهده دانشجویان نباشد. یعنی مشکل مالی منجر به بی بهره شدن دانشجویان از خدمات سلامت نشود.
مشکل در هر قسمت از مربوط به کارکردها و پیامدهای نظام سلامت، باعث بهم ریختن این نظام می¬شود و در رسیدن آن به اهداف اختلال ایجاد می کند.

فایلهای دانلودی

این مطلب را به اشتراک بگذارید…

دیدگاه‌ خود را بنویسید

قدم یار آزمون حقوقی

در سایت قدم یار آخرین اخبار و شرایط آزمونهای حقوقی را مشاهده فرمایید.

برچسب‌ها:

پیمایش به بالا