6 خرداد 1403 ساعت 10:00

آيا میخواهید در سایت قدمیار، خدمات و دانلودهای مربوط به آزمون مربوطه خود را رايگان دريافت نمایید!!!!
کافی است با يک ثبت نام چند ثانيه ای، با ما همقدم شويد.

آشنایی دانشجویان با انواع کارآفرینی

آشنایی دانشجویان با انواع کارآفرینی

کارآفرینی شامل چهار نوع کارآفرین سنتی، کارآفرین درحال رشد، کارآفرین پروژه‌ محور و کارآفرین سبک زندگی می باشد که هر بخش خود شامل بخش های مختلفی می باشد. در این مقاله که به قلم نویسندگان قدم‌یار به سرپرستی مهندس فرشاد مارچینی گردآوری شده است، سعی می شود به صورت خلاصه و با زبانی ساده در رابطه با انواع کارآفرینی جهت استفاده دانشجویان گرامی ارائه گردد.

 آشنایی دانشجویان با انواع کارآفرینی

انواع کارآفرینان:

•    کارآفرین سنتی
•    کارآفرین درحال رشد
•    کارآفرین پروژه‌ محور
•    کارآفرین سبک زندگی
بررسی چهار نوع کارآفرینی

کارآفرین سنتی

تجارت هایی مانند رستوران‌ها، فروشگاه‌ها، نجاری‌ها، آرایشگاه‌ها، مکانیکی‌ها و شرکت‌هایی که به عملکرد جامعه‌ کمک می‌کنند و در تمام این سال ها مداوم بوده اند.

 آشنایی دانشجویان با انواع کارآفرینی

شخصیت کارآفرینان سنتی

این افراد سال‌هاست در این زمینه مشغول هستند و حالا زمان این رسیده است که خود در این زمینه کارآفرین شوند و تجارتی مستقل داشته باشند. این کارآفرینان نیاز به برنامه ریزی خاصی ندارند زیرا در این زمینه کار کرده اند و مهارت های لازم را کسب نموده¬اند. اکثر کارآفرینان سنتی در زمینه ی کاری خود، تحصیلات حرفه ای ندارند اما تمام مهارت ها را به صورت تجربی کسب کرده اند.

شرکت کارآفرینان سنتی

روش و انجام خدمت‌رسانی این شرکت ها از گذشته تا به حال معمولا یکی می باشد. برای مثال نجار وسایل چوبی می سازد، مغازه دار اجناسش را می فروشد، آرایشگر موها را کوتاه می نماید و خدمات آرایشی انجام می دهد و … .  اگر کارآفرین بر کار خود مهارت داشته باشد از همان روز اول بر کار‌ها تسلط دارد. اکثر کارآفرینان تجارت های سنتی، تحصیلات دانشگاهی ندارند و با کسب تجربه و مهارت های لازم موفقیت های خود را کسب کرده اند.

کسب دانش کارآفرینان سنتی

کارآفرینان ماهر سنتی در زمانی که ماشین دیجیتال جدید به بازار عرضه می شود و بخواهند با آن کار کنند یا باید یک دوره کوتاه مدت در آموزشگاه ها بگذرانند و یا برای کسب مهارت های لازم با همکاران دیگر خود مشورت کنند و از راه آزمون و خطا، کار با دستگاه جدید را بی آموزند.

نوآوری در کسب و کار کارآفرینان

برای کارآفرینان سنتی بازآفرینی شرکت اهمیتی ندارد بلکه محصولات و خدمات براساس مهارت های آن ها می باشد و تغییرات به آهستگی صورت می گیرد. تغییرات در این شرکت ها زمانی اتفاق می افتد که نسل جدیدی مسئولیت شرکت را به عهده بگیرد و یا آن را بخرد. برخی از این شرکت‌های سنتی به دلیل داشتن مهارت های فردی و استعدادهای بالا شروع به سنجش موقعیت های بازار کرده و محصولی را تولید نموده که مورد نیاز مشتریان می باشد، به همین خاطر به یک شرکت در حال رشد و پایدار تبدیل می شوند.

تجربه‌ی مشاوره کارآفرینان سنتی

بیشتر کارآفرینان سنتی محصولی کاملا مشخص مانند فروش ساخت دیوار آجری، ساخت چرخ دوچرخه و … دارند پس در نتیجه مشاوران و کارآفرینان سنتی در زمان ملاقات موضوع بحث خود بر روی قوانین عملی و دولتی مالیات، مالیات فروش، قوانین شهرداری، استانی و منطقه‌ای می باشد.
مشاور کارآفرین، موانعی دیگر را مانند رقابت بیش از اندازه، محصولات از مد افتاده، مکان نامناسب و … را می بیند و مورد بررسی قرار می دهد.

کارآفرین درحال رشد

تجارت‌های درحال رشد معمولا در حوزه‌ی تهیه‌ی نرم‌افزار و برنامه برای گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها، مشاوره، ارتباطات و بازاریابی، تولید تجهیزات پزشکی و اطلاعات تجاری فعالیت دارند. تجارت‌های سطح بالا در این گروه قابل بهبود می‌باشند.

 آشنایی دانشجویان با انواع کارآفرینی

شخصیت کارآفرینان در حال رشد

دانشجویانی که می خواهند به کارآفرین در حال رشد تبدیل شوند می بایست تجارتی را شروع کنند و آن را توسعه دهند، مشتریان زیادی را جذب کنند و پول زیادی را کسب نمایند. این دانشجویان جاه طلب می باشند، بسیار سخت کار می کنند و با افراد بیرون از شرکت کمتر ارتباط می گیرند تا به کارآفرینان موفقی تبدیل شوند. کارآفرینان در حال رشد اغلب دانشجویانی با تحصیلات علمی و تکنیکی دانشگاهی می باشند و اکثرا کار خود را بعد از فارغ التحصیلی شروع می کنند. اغلب اوقات کارآفرینان در حال رشد در ملاقات با مشاوره های کارآفرین، پروژه‌ی تجاری خود را در غالب طرحی تجاری ارائه می دهند.

شرکت کارآفرینان در حال رشد

روش و خدمت رسانی در این شرکت‌ها بر اساس ایده‌های تکنیکی یا دیجیتال دانشجویان بنا می‌شود. زمانی که محصول یا خدمتی برای اولین بار تولید می شود، آن را می توان بدون هیچ هزینه‌ی اضافه‌ای به تمام دنیا عرضه کرد.

کسب دانش جدید کارآفرینان در حال رشد

این دانشجویان زمانی که با مشکلی رو به رو می شوند به دنبال دلیل آن مشکل می گردند و بعد به جستجوی راه حل در اینترنت و کتاب های مرجع می گردند، یا افرادی را می یابد که در این زمینه متخصص باشند و سپس شروع به حل مشکل می کنند.

نو‌آوری کارآفرینان در حال رشد

دانشجویان کارآفرین در حال رشد، متقاضی پیشرفت می باشند به همین دلیل پیش به سوی پیشرفت حرکت می¬کنند، زمانی که متوجه تغییر در اطراف و مشتریان خود شوند به سرعت شروع به تغییر کرده، تا رضایت مشتری را جلب کنند.

تجربه‌ی مشاوره کارآفرینان در حال رشد

این دانشجویان برنامه ی تجاری با جزئیات خیلی بالایی به طور دقیق درباره ی توصیف محصول خود دارند. تمرکز این کارآفرینان بر روی کسب اطلاعات براساس آمار و منابع ثانویه می باشد.
تعداد کمی از کافرینان با مشریان ارتباط مستقیم برقرار می کنند. این افراد برنامه ریزی های خود را سه سال زودتر انجام می دهند. بزرگترین ضعف کارآفرین در حال رشد معمولا کمبود دانش و ارزیابی واقع‌گرایانه از اندازه‌ی بازار، مشتریان و زمان ورود به بازار است. این دانشجویان باید تلاش کنند تا داده هایی دست اول در مورد بازار داشته باشند. در رابطه با بخش مشتریان و خود مشتریان با کسانی صحبت کنند که در این زمینه آگاهی کافی دارند. وقتی تعداد مشتریان را تخمین زدند، می‌توانند برنامه‌های خود را گسترش دهند و یا کنسل کنند. یکی از مشکلات بسیار کارآفرینان در حال رشد این است که نمی‌توانند دیدی کلی نسبت به تمام جوانب داشته باشند، یعنی نمی‌توانند در کنار محصول به همه‌ی شرکت فکر کنند. از دیگر مشکلاتشان بررسی کردن طرح تجاری می باشد، به این معنی است که درآمدزایی شرکت چگونه می باشد؟ مشاوران کارآفرینان در حال رشد می بایست بیشتر بر روی بازار و مشتریان تمرکز داشته باشد تا روی محصول.

کارآفرین پروژه‌ محور

دانشجویان تحصیل کرده که معمولا نوع تجارت با تحصیلاتشان مرتبط می باشد، تجارت های پروژه محور را اداره می کنند. ترجمه، طراحی سازه‌ها و برگزاری نمایشگاه در موزه‌ها، طراحی گرافیکی، نویسندگی، روان‌شناسی، فیلم‌سازی، طراحی پارچه و … نمونه‌ای از کارآفرینی پروژه محور می باشد.

کارآفرینی دانشجویی

شخصیت کارآفرینان پروژه محور

دانشجویان تحصیل کرده در رشته های علوم انسانی برای کارآفرینی، اساساً کارآفرینی پرژوه محور را انتخاب می کنند. چیزهایی که برای افراد جالب باشد معمولا مورد توجه این شرکت ها قرار می گیرد. این شرکت ها معمولا به روش هایی عمل می کنند که از نظر اخلاقی درست می باشد و به موسسین مجال کار کردن و رشد کردن را می‌دهد. این دانشجویان معمولا به کسب درآمدی غیر از کارمندی فکر می کنند و ترجیح می دهند با افراد دیگر به صورت قرار دادی کار کنند.

شرکت کارآفرینان پروژه محور

شرکت‌های کارآفرینان پروژه محور معمولا کارهایی از قبیل دارالترجمه‌، طراح ایده، مشاور برگزاری نمایشگاه، مدیر اجرای مراسم، طراح گرافیک، مولف، ارتباط هنری، ویراستار و … را انجام می دهند. این کارآفرینان دنبال به دست آوردن سود خوب نمی باشند بلکه مهم ترین مسئله ارائه ی خدمات یا ایده با کیفیت عالی می باشد.

کسب دانش جدید کارآفرینان پروژه محور

دانشجویان کارآفرین پروژه محور کاملا در حرفه ی خود متخصص می باشند، زیرا در حال بروز کردن خود با پیشرفت های روز دنیا هستند. تمرکز این افراد بیشتر بر روی پیشرفت شخصی و حرفه ای می باشد و کسب درآمد شرکت برای آن ها اهمیت کمتری دارد. در استفاده از اینترنت ماهر هستند و تمایل دارند دانش تجاری را از طریق شرکت در کلاس‌های مختلف یاد بگیرند.

تجربه‌ی مشاوره کارآفرینان پروژه محور

داشتن مشاور خوب است و می‌توان با هر کسی که درک سازنده‌ای از مسائل دارد مشورت کرد. زمان زیادی طول می کشد تا کارآفرینان پروژه محور، ایده‌های خود را اصلاح و تبدیل به یک برنامه تجاری قابل اجرا نمایند و اما وظیفه ی مشاوران در این زمینه کمک به کارآفرینان می باشد تا بتوانند در مدت زمان کوتاهی طرح خود را توجیه کنند. برای شرکت های پروژه محور هزینه ها قابل پیش بینی و کم می باشد پس آماده کردن بودجه زمان زیادی نمی برد. کارآفرینان پروژه محور مجبور نمی باشند برای کسب درآمد مورد نظر خود، فروش سالیانه‌ی بالایی داشته باشند، زیرا درآمد حاصل از فروش معمولا مبلغی بالا می باشد. ابزار کار کارآفرینان پروژه محور برای تولید محصول، دانش، تجربه و یک کامپیوتر می‌باشد.

کارآفرین سبک زندگی

این کارآفرینان بر مبنای تحصیلات خود کار نمی کنند، و کارهایی مانند فروش آلوئه‌ورا، کار ویترای، نویسنده‌ی کتاب‌های کودکان و … که دوست دارند انجام می دهند.

کارآفرینی دانشجویی

شخصیت کارآفرینان سبک زندگی

زنان میان سالی که در این زمان از زندگی خود به شناختی دست یافته اند و می توانند خلاق باشند به سمت کارآفرینان سبک زندگی روی می برند. این کارآفرینان، تجارت را بخشی از زندگی خود می دانند زیرا نشان دهنده ی جنبه ی جدیدی از شخصیت آن‌ها می باشد و به درآمد تجارت خود نیازی ندارند. کارآفرینان سبک زندگی از تحصیلات خود برای فعالیت های تجاری که انجام می دهند استفاده نمی کنند و علم و دانش مورد نیاز برای این تجارت را از آموزش های نیمه وقت و دوره های آخر هفته یاد می گیرند. نام کارآفرینان سبک زندگی در آمریکا مادران شاغل می باشد.

شرکت کارآفرینان سبک زندگی

کارآفرینان سبک زندگی کارشان را برای عشق به کار انجام می‌دهند و تجربه‌ی زیادی هم ندارند. کارهایی را انجام می دهند که باعث لذت افراد می شود و بتوانند از آن درآمدی هم به دست بیاورند.

کسب دانش جدید کارآفرینان سبک زندگی

کارآفرینان سبک زندگی، به کلاس و جلساتی می روند که بتوانند در آن به هم صحبتی با کارآفرینانی که وضعیت مشابه ای با آن ها دارند، بپردازند. کارآفرینان سبک زندگی برای اینکه بتوانند در انجمن های آنلاین در مورد خدمات و محصولاتی که می فروشند صحبت کنند، می بایست تا حد امکان دانش کسب نمایند. از اینترنت و صحبت کردن با صاحبان شرکت‌های کوچک و شرکت در دوره‌های رایگان کارآفرینی، دانش تجاری خود را به دست می‌آورند.

نوآوری کارآفرینان سبک زندگی

با همکاری شرکت‌های مشابه، توسعه‌ی خدمات و محصولات شرکت انجام می‌شود. کارآفرینان سبک زندگی دوست دارند در دوره‌ها و جلسه‌هایی که باعث بهبود بخشیدن محصولات یا خدمات می شود شرکت کنند. این کارآفرینان متناسب با نیاز بازار، محصولات و خدمات خود را تغییر می دهند.

تجربه‌ مشاوره‌ ی کارآفرینان سبک زندگی

کارآفرینان سبک زندگی به شغل خود، محصولات و خدمات خود علاقه ی خواستی دارند و  توقع دارند که اطرافیان هم می بایست این حس را داشته باشند. در صورتی که افراد زیادی از اطرافیان علاقه مند به این موضوع می باشند ولی تعداد کمی از این افراد حاضر هستند بابت این موضوع پولی بپردازند. شاید به این خاطر که این خدمت به صورت رایگان در اختیار مردم قرار می گیرد و بازار سیاهی زیاد شده است.
برای یک مشاور سخت می باشد که بخواهد در این نوع کارآفرینی، تجارتی با درآمد قابل قبول را با کارآفرینان آغاز کند. اما با تمام این شرایط وظیفه یک مشاور می باشد، با توجه به موانعی که یک کارآفرین در زندگی شخصی اش دارد او را راهنمایی و کمک کند تا در این زمینه موفق شود.

فایلهای دانلودی

این مطلب را به اشتراک بگذارید…

دیدگاه‌ خود را بنویسید

قدم یار آزمون حقوقی

در سایت قدم یار آخرین اخبار و شرایط آزمونهای حقوقی را مشاهده فرمایید.

برچسب‌ها:

پیمایش به بالا