30 تیر 1403 ساعت 15:54

آيا میخواهید در سایت قدمیار، خدمات و دانلودهای مربوط به آزمون مربوطه خود را رايگان دريافت نمایید!!!!
کافی است با يک ثبت نام چند ثانيه ای، با ما همقدم شويد.

همه چیز در مورد آزمون CELI

آزمون CELI چیست و نحوه شرکت در آن به چه شکل است؟

امکان تحصیل به ان ایتالیایی در دانشگاه‌های کشور ایتالیا برای متقاضیان ایرانی وجود دارد، اما برای تحصیل به این زبان، نیاز است که مدرک زبان معتبر و مورد قبول موسسات آموزشی داشته باشید. یکی از مدارک زبان ایتالیایی که مورد تایید دانشگاه‌ها هم است، گواهی زبان CELI نام دارد. برای گرفتن این گواهی باید در آزمونی به همین نام شرکت کنید. در ادامه به معرفی کامل آزمون CELI (چلی) و نحوه شرکت در آن خواهیم پرداخت.

آزمون CELIگواهینامه زبان CELI، یک گواهینامه و مدرک زبان ایتالیایی عمومی برای بزرگسالان است که قصد دارند در کشور ایتالیا به زبان رسمی این کشور تحصیل کنند. با شرکت در این آزمون نشان می‌دهید که مهارت‌ها و توانایی‌های لازم برای صحبت کردن، نوشتن، شنیدن و خواندن به زبان ایتالیایی را دارید.
این گواهینامه زبان به انواع مختلفی تقسیم می‌شود که عبارتند از:
• CELI Immigrati: مناسب اتباع خارجی است که به ایتالیا مهاجرت کرده‌اند
• CELI Adolescenti: برای دانش آموزانی مناسب است که تحصیلات خود را به پایان نرساندند. معمولا کودکان بین ۱۳ تا ۱۷ سال می‌توانند در این آزمون شرکت کنند.
برای این که بتوانید مدرک زبان ایتالیایی چلی بگیرید، باید در آزمونی به همین نام (CELI) شرکت کنید. قبل از شرکت در این آزمون باید اطلاعات کافی در اختیار داشته باشید تا نمره قبولی دریافت کنید.
مثلا، سیستم نمره دهی آزمون CELI به چه شکل است؟ آزمون CELI کی برگزار می‌شود؟ چگونه می‌توان برای شرکت در آزمون چلی آماده شد؟ و بسیاری دیگر از این دست موارد که قصد داریم در ادامه به همه‌ی آن‌ها بپردازیم. اگر متقاضی شرکت در آزمون چلی ایتالیا هستید، حتما این مقاله را به دقت مطالعه نمایید.
قبل از هر چیزی باید بدانید که آزمون چلی یک آزمون معتبر است و با CEFR تطبیق داده شده است. به صورت کلی می‌توان آن را به ۶ سطح مختلف تقسیم کرد که هر یک نشان دهنده‌ی میزان مهارت شما در زبان ایتالیایی هستند.
عبارت Common European Framework of Reference که CEFR خوانده می‌شود، در آلمانی GER، در ایتالیایی QCER و در اسپانیایی MCER، نامیده می‌شود؛ معیاری استاندارد برای شناخت سطح موفقیت افراد در یادگیری یک زبان خارجی است.

آزمون CELI (چلی) زبان ایتالیایی سطح A1-C2

گواهی های CELI (چلی) ها بر اساس چهارچوب مرجع مشترک اروپایی زبانها (CEFR) به 6 سطح تقسیم می شوند و در سه مقطع و جلسه امتحانی برگزار می شوند. آزمون های چلی برای برگزاری در سه مقطع از سال شامل ماه مارس (تنها برای CELI Impatto – A1، CELI 1، CELI 2 و CELI 3)، ماه ژوئن و ماه نوامبر برگزار می شوند.

سطح CELI Impatto – A1

سطح A1 چلی (CELI Impatto – A1) آشنایی با زبان ایتالیایی در سطح A1 چهارچوب مرجع مشترک اروپایی زبانها (CEFR) را تصدیق می کند.

سطح CELI 1 – A2

سطح A2 چلی (CELI 1 – A2) آشنایی با زبان ایتالیایی در سطح A2 چهارچوب مرجع مشترک اروپایی زبانها (CEFR) را تصدیق می کند.

سطح CELI 2 – B1

سطح B1 چلی (CELI 2 – B2) گواهی دانش زبان ایتالیایی در سطح B1 چهارچوب مرجع مشترک اروپایی زبانها (CEFR) می باشد.

سطح CELI 3 – B2

سطح B2 چلی (CELI 3 – B2)  منزله تایید دانش زبان ایتالیایی در سطح B2 چهارچوب مرجع مشترک اروپایی زبانها (CEFR) می باشد.

سطح CELI 4 – C1

سطح C1 چلی (CELI 4 – C1) اشراف به زبان ایتالیایی در سطح C1 چهارچوب مرجع مشترک اروپایی زبانها (CEFR) را مورد تایید قرار می دهد.

سطح CELI 5 – C2

سطح C2 چلی (CELI 5 – C2) اشراف شرکت کننده آزمون چلی به زبان ایتالیایی در سطح C1 در چهارچوب مرجع مشترک اروپایی زبانها (CEFR) را تصدیق می کند.

نحوه شرکت در آزمون CELI

متقاضیانی که مایل به اخذ مدرک CELI هستند، باید حداقل دو ماه قبل از زمان برگزاری آزمون، ثبت نام کرده و هزینه تعیین شده را پرداخت کنند. البته باید بدانید که هزینه ثبت نام و شرکت در آزمون چلی ایتالیا ثابت نیست و هر حوزه برگزار کننده آزمون می‌تواند هزینه‌ی متفاوتی از شما دریافت کند.
طبق قوانین موجود، دانشگاه per Stranieri di Perugia مسئول رسیدگی به آزمون است و ۳ ماه پس از دادن امتحان، نمره شما مشخص شده و مدرک چلی اعطا خواهد شد. این آزمون چندین بار در سال (و در نقاط مختلف جهان به خصوص مراکز فرهنگی ایتالیا) برگزار می‌شود.

بخش بندی آزمون چلی و شرکت در آن‌ها

در آزمون چلی ایتالیا ۴ مهارت صحبت کردن، نوشتن، شنیدن و خواندن به چالش کشیده می‌شود. شما در واقع سه مرحله شنیداری، خواندن و نوشتن را به صورت یکجا در یک بازه زمانی پشت سر خواهید گذاشت. پس از یک استراحت چند ساعته وارد مرحله آزمون شفاهی خواهید شد.
در این بخش متقاضیان به صورت دو نفره در آزمون شرکت خواهند کرد. مدت زمان بخش‌های مختلف آزمون بر اساس سطح، از یک ساعت و نیم برای آزمون CELI 1 تا چهار ساعت و چهل و پنج دقیقه برای آزمون CELI 5 متغیر است.
اگر بتوانید در هر بخش نمره A ،B و C دریافت کنید، به منزله قبولی شما خواهد بود. نمران D و E نیز بیانگر این هستند که نتوانستید نمره قبولی بگیرید

دانلود رایگان سوالات و پاسخنامه آزمون CELI

در ادامه  سوالات و پاسخنامه آزمونCELIبرخی از سالهای گذشته برای دانلود قرار داده میشود

فایلهای دانلودی

این مطلب را به اشتراک بگذارید…

قدم یار آزمون حقوقی

در سایت قدم یار آخرین اخبار و شرایط آزمونهای حقوقی را مشاهده فرمایید.

برچسب‌ها:

اسکرول به بالا