30 تیر 1403 ساعت 17:03

آيا میخواهید در سایت قدمیار، خدمات و دانلودهای مربوط به آزمون مربوطه خود را رايگان دريافت نمایید!!!!
کافی است با يک ثبت نام چند ثانيه ای، با ما همقدم شويد.

معرفی و دانلود رایگان سوالات و پاسخنامه آزمون کارشناس رسمی دادگستری رشته امور ثبتی

آزمون کارشناس رسمی دادگستری رشته امور ثبتی

آزمون کارشناس رسمی دادگستری طبق قوانین حاکم توسط دو مرکز کانون کارشناسان رسمی دادگستری و مرکز امور مشاوران و کارشناسان رسمی قوه قضائیه برگزار می شود. این آزمون معیاری است برای انتخاب کارشناسان رسمی دادگستری که قرار است با قضات درست به روشن شدن حقایق پرونده‌ها، کمک نمایند.

در این مقاله که به قلم نویسندگان قدم یار به سرپرستی مهندس فرشاد مارچینی گردآوری شده است، سعی می شود به صورت خلاصه و با زبانی ساده در رابطه با آزمون کارشناس رسمی دادگستری رشته امور ثبتی جهت استفاده دانشجویان گرامی ارائه گردد.

معرفی و دانلود رایگان سوالات و پاسخنامه آزمون کارشناس رسمی دادگستری رشته امور ثبتی

معرفی آزمون کارشناس رسمی دادگستری رشته امور ثبتی

رشته امور ثبتی آزمون کارشناس رسمی دادگستری در حال حاضر در سال‌های 74، 75، 77، 78، 79، 81، 84، 86، 88 ، 90 ، 95 و 98 توسط کانون کارشناسان رسمی دادگستری برگزار شده است. همچنین این رشته در سال‌های 80، 81، 83، 85، 86 ، 90 و 93 توسط مرکز امور مشاوران قوه قضائیه برگزار شده است.
در اوایل برگزاری آزمون کارشناس رسمی دادگستری، تمامی رشته‌ها معمولا به صورت تشریحی و در بعضی اوقات به صورت تستی و تشریحی برگزار می‌شده. اما در سال‌های اخیر تمامی آزمون‌های کارشناس رسمی دادگستری از جمله رشته امور ثبتی به صورت تستی برگزار می‌گردد.

منابع آزمون کارشناس رسمی دادگستری رشته امور ثبتی 

حوزه اسناد و ثبت آن‌ها و اختلافاتی که درآن ایجاد می‌شود مانند تعارض مالکیت و مشکلات ثبتی را کارشناسان این رشته بررسی می‌کنند. مهم‌ترین منابع این رشته در رشته حقوق قرار دارند مانند حقوق املاک پیشرفته و مباحثی در خصوص تحدید حدود، تجدید نظر در آن، آئین نامه‌ها ثبتی، انواع هیئت‌های بررسی و تجدید نظر و روند بررسی درخواست‌ها. متقاضیان این رشته باید به مباحث رشته حقوق تسلط کافی داشته باشند البته مباحث حقوقی که حول اسناد، ثبت‌ آن‌ها و اعتراض به ثبت ایجاد می‌شود.

منابع امتحانی مشترک آزمون کارشناسان رسمی دادگستری ۱۴۰۲

داوطلبان شرکت کننده در آزمون کارشناس رسمی دادگستری باید برخی از قوانین مربوط به کارشناسان رسمی دادگستری تسلط داشته باشند. این قوانین برای همه کارشناسان همسان است. بنابراین، انها باید این قوانین را به عنوان منابع عمومی آزمون خود در نظر بگیرند، که در زیر به این قوانین اشاره می کنیم:

منابع امتحانی مشترک کارشناس رسمی دادگستری

o آيين نامه اجرايی ماده 187 قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی مصوب 27/11/1397 رئيس قوه قضائيه
o مواد مرتبط با کارشناسی در قوانين آيين دادرسی مدنی و كيفری
o قانون كانون كارشناسان رسمی دادگستری مصوب 18/01/1381
o ماده 187 قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی
o آيين نامه اجرايی قانون كانون كارشناسان رسمی دادگستری

مجموعه قدم یار تلاش کرده است تا با گردآوری تمامی سوالات آزمون کارشناس رسمی دادگستری رشته امور ثبتی این مشکل را از دانشجویان گرامی سلب نماید.

منابع آزمون کارشناس رسمی دادگستری رشته امور ثبتی و نقشه برداری

 

صلاحیت‌های کارشناس رسمی دادگستری رشته امور ثبتی

رشته امور ثبتی جزو گروه تخصصی راه و ساختمان قرار دارد. کارشناسان رسمی این رشته، پس از اخذ پروانه فعالیت حرفه‌ای به عنوان کارشناس رسمی نیز در عناوین حوزه فعالیت بایستی صلاحیت‌های مربوطه را اخذ نماید. امروزه کلیه فعالان بخش‌های اقتصادی از جمله مباحت املاک و مستغلات در جامعه ما ارزشمندترین سرمایه می‌باشد. کارشناس رسمی دادگستری رشته امور ثبتی می‌بایست بر مباحثی از جمله سابقه دیرینه سازمان ثبت در صدور اسناد مالکیت و تعیین حدود و ثغور املاک و همچنین تعیین مشخصات اراضی ملی و مستثنیات مالکین حقیقی، حقوقی، دولتی و خصوصی، کار با سیستم‌های نوین ثبتی، تهیه نقشه کاداستر ملی و تهیه نقشه‌های بروز و مشخصات دقیق بر اساس نقشه UTM، جانمایی پلاک ثبتی اسناد مالکیت قدیمی که فاقد مشخصات و اندازه‌های دقیق که بسیار با اهمیت می‌باشند تسلط کافی داشته باشد.

دیگر صلاحیت‌های کارشناس رسمی دادگستری رشته امور ثبتی

• پیاده کردن محدوده پلاک ثبتی بر روی زمین و نقشه هوائی (تطبیق مشخصات ملک اعم از پلاک ثبتی، مساحت و حدود و پیاده نمودن آن بر روی زمین و عکس هوایی و تطبیق مشخصات ثبتی با عوارض موجود در طبیعت)
• ارزیابی املاک موضوع مواد 147 و 148 اصلاحی قانون ثبت (تعیین بهای زمین‌هایی که در اجرای مقررات مواد 147-148 اصلاحی قانون ثبت تقاضای صدور سند مالکیت شده. تبصره: درصورتی‌که در این زمین‌ها ساختمان‌های مسکونی متعارف وجود داشته باشد ارزیابی منحصراً نیز جزء این بند خواهد بود)
• تشخیص حدود ثبتی املاک (تطبیق حدود مشخصات ملک، مندرج در اسناد و سوابق ثبتی با وضعیت ملک در طبیعت و تشخیص آن یا تشخیص اختلافات و مغایرت‌ها اعم از تجاوز، تداخل و تعارض در املاک و دیگر موارد ارجاعی از محاکم قضائی و سایر مراجع)
• رسیدگی و تشخیص صحت انجام تشریفات افراز املاک (رسیدگی به صحت عملیات افراز املاک و تطبیق آن با قانون افراز و فروش املاک مشاع مصوب سال 1357 و آئین‌نامه اجرائی آن و نیز مقررات تملک آپارتمان‌ها و سایر قوانین و مقررات مربوطه)
• رسیدگی و تشخیص صحت جریان ثبتی اسناد (رسیدگی به نحوه تنظیم و ثبت‌اسناد در دفاتر اسناد رسمی و گواهی امضاء و ازدواج و طلاق و بررسی مدارک و مستندات مربوطه و تشخیص مطابقت اسناد با مقررات و نیز احراز صحت عملیات اجرای مفاد اسناد رسمی)
• رسیدگی و تشخیص صحت جریان ثبتی املاک (رسیدگی به اقدامات ثبتی از بدو شماره‌گذاری و توزیع اظهارنامه و مراحل ثبتی و انتشار آگهی‌ها و تحدید حدود و تفکیک و سایر اقدامات تا مرحله صدور سند مالکیت و بعدازآن)

شرایط عمومی ثبت‌نام کارشناس رسمی دادگستری رشته امور ثبتی

1. متدین به دین اسلام، یا یکی از اقلیت‌های دینی شناخته‌شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و وفاداری به نظام مقدس جمهوری اسلامی
2. داشتن تابعیت ایرانی
3. نداشتن پیشینه کیفری
4. عدم اعتیاد به مواد مخدر
5. نداشتن وابستگی و سابقه عضویت و هواداری در گروه‌های غیرقانونی، یا مخالف اسلام
6. داشتن دانشنامه کارشناسی یا بالاتر -نه معادل- در رشته مورد تقاضا از یکی از دانشگاه‌های معتبر داخلی (اعم از دولتی یا غیردولتی)، یا خارجی مورد تأیید وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری یا بهداشت و درمان و آموزش پزشکی
7. داشتن حداقل 5 سال سابقه کار تجربی در رشته مورد تقاضا بعد از اخذ مدرک تحصیلی مذکور در روز ثبت‌نام
8. داشتن حداقل 25 سال سن
9. داشتن معافیت یا کارت پایان خدمت وظیفه عمومی (برای آقایان)
10. داشتن سلامت جسمی لازم که شخصاً بتواند امور کارشناسـی را بدون نیاز به کمک دیگران انجام دهد

شرایط اختصاصی ثبت‌نام کارشناس رسمی دادگستری رشته امور ثبتی

داشتن مدرک معتبر از رشته‌های علوم ثبتی با 5 سال تجربه، دارندگان دانشنامه کارشناسی و فارغ التحصیلان آموزشگاه های اختصاصی ثبت (مربوط به سال های قبل از 1344) با 10 سال تجربه و دارندگان هر نوع دانشنامه کارشناسی یا بالاتر با 15 سال تجربه کاری در امور ثبتی یا نقشه برداری ثبتی و همچنین علاوه بر داشتن شرایط عمومی می‌بایست، شرایط اختصاصی از قبیل گواهی معتبر مبنی بر داشتن حداقل 5 سال سابقه کار تجربی در رشته موردتقاضا (پس از اخذ مدرک کارشناسی یا بالاتر) در روز ثبت‌نام و اصل آن‌ها را هنگام مصاحبه علمی و تجربی ارائه نمایند.

دانلود رایگان سوالات سالهای قبل آزمون کارشناس رسمی رشته امور ثبتی

هدف اصلی مجموعه و پرتال قدم‌یار فراهم نمودن مكانی پویا و بروز، جهت خبررسانی و همچنین استفاده رایگان دانشجویان گرامی از تمامی خدمات سایت می‌باشد. در این پرتال سعی می‌گردد دانشجویان، تمامی خدماتی که در طی دوران تحصیل و ارتقاء به مقاطع علمی بالاتر نیاز دارند را به صورت کامل و جامع دریافت نمایند.
آيا میخواهید در سایت قدم‌یار، خدمات و دانلودهای مربوط به رشته تحصيلی خود را رايگان دريافت نمایید!!!!
کافی است با يک ثبت نام چند ثانيه ای، با ما همقدم شويد.
برای دانلود رایگان سوالات آزمونهای برگزار شده تا کنون، مربوط به آزمون کارشناس رسمی دادگستری رشته امور ثبتی ، در ادامه با سایت قدم یار همراه باشید :

فایلهای دانلودی

کد و عنوان رشته امتحانی سال برگزاری دانلود
دانلود رایگان سوالات و پاسخنامه آزمون کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی دی 98 دی 98
دانلود رایگان سوالات و پاسخنامه آزمون کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی آبان 95 آبان 95
دانلود رایگان سوالات و پاسخنامه آزمون کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی مهر 90 مهر 90
دانلود رایگان سوالات و پاسخنامه آزمون کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی مرداد 88 مرداد 88
دانلود رایگان سوالات و پاسخنامه آزمون کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی شهریور 86 شهریور 86
دانلود رایگان سوالات و پاسخنامه آزمون کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی 1384 1384
دانلود رایگان سوالات و پاسخنامه آزمون کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی اردیبهشت 81 اردیبهشت 81
دانلود رایگان سوالات و پاسخنامه آزمون کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی بهمن 79 بهمن 79
دانلود رایگان سوالات و پاسخنامه آزمون کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی اسفند 78 اسفند 78
دانلود رایگان سوالات و پاسخنامه آزمون کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی اسفند 77 اسفند 77
دانلود رایگان سوالات و پاسخنامه آزمون کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی تیر 77 تیر 77
دانلود رایگان سوالات و پاسخنامه آزمون کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی آبان 74 آبان 74
دانلود رایگان سوالات و پاسخنامه آزمون کارشناس رسمی دادگستری امور ثبتی شهریور 72 شهریور 72

این مطلب را به اشتراک بگذارید…

قدم یار آزمون حقوقی

در سایت قدم یار آخرین اخبار و شرایط آزمونهای حقوقی را مشاهده فرمایید.

برچسب‌ها:

اسکرول به بالا