6 خرداد 1403 ساعت 12:47

آيا میخواهید در سایت قدمیار، خدمات و دانلودهای مربوط به آزمون مربوطه خود را رايگان دريافت نمایید!!!!
کافی است با يک ثبت نام چند ثانيه ای، با ما همقدم شويد.

اهمیت برنامه ریزی اوقات فراغت دانشجویان

اهمیت برنامه ریزی اوقات فراغت دانشجویان

برنامه ریزی دانشجویان برای اوقات فراغت بستگی به فرهنگ جامعه دارد و علاوه بر آن در ساختار و فرهنگ جامعه نیز تأثیر دارد.

در این مقاله که به قلم نویسندگان قدم‌یار به سرپرستی مهندس فرشاد مارچینی گردآوری شده است، سعی می‌شود به صورت خلاصه و با زبانی ساده در رابطه با اهمیت برنامه ریزی اوقات فراغت جهت استفاده دانشجویان گرامی ارائه گردد.

 اهمیت برنامه ریزی اوقات فراغت دانشجویان

برنامه ریزی دانشجویان برای اوقات فراغت بستگی به فرهنگ جامعه دارد و علاوه بر آن در ساختار و فرهنگ جامعه نیز تأثیر دارد به طوری که با برنامه ریزی در این زمینه می توان به توسعه ملی کمک کرد پس اگر برنامه ریزی مناسبی وجود نداشته باشد باعث آسیب های اجتماعی می شود.
گذارندن اوقات فراغت برای بشر مخصوصاًن دانشجویان به صورت یک ارزش می باشد. بنابراین ایجاد فضاهای مناسب برای گذران اوقات فراغت، در کیفیت و کمیت آن تأثیر می گذارد.

اهمیت اوقات فراغت از نظر دانشمندان:

فرانیس دوگه:

به من بگویید اوقات فراغت را چگونه می گذارنید تا بگویم شما که هستید و فرزندانتان را چگونه تربیت می کنید.

ارسطو:

ما نه تنها باید قادر باشیم خوب کار کنیم، بلکه باید از اوقات فراغت نیز به نحو احسن بهره ببریم. برای اینکه مایه اصلی همه کارها بیکاری است البته کار و تفریح هر دو ضرورت دارند ولی تفریح از کار بهتر و در واقع پایان آن است و امروزه روانشناسان نیز معتقدند که تفریح سالم و سازنده سبب می شود که فرد ساعاتی را به دور از نگرانی و فشار زندگی بسر برد و شرایط لازم را برای رشد عاطفی، بلوغ اجتماعی و سازگاری بیشتر با افراد دیگر پیدا کند. تفریح های سالم از بسیاری بیماری ها پیشگیری می کند و علاوه بر آن موجب شکوفایی ذهن افراد می شود. اوقات فراغت موجب شکوفایی استعداد می شود و در این نوع فعالیت ها فرد بدون انجام کاری می تواند استعداد خود را بسنجد.

محققین:

علاقه به هنر و انتخاب شغل معمولاً در زمان اوقات فراغت شکل می گیرد.

مهم ترین اهداف اوقات فراغت برای دانشجویان:

استراحت و رفع خستگی:

اوقات فراغت می تواند برای بدانشجویان، شرایطی ایجاد کند تا بتوانند خستگی را از جسم خارج کنند و به تجدید قوا بپردازند.

توسعه استعدادهای فردی و فرهنگی:

توسعه استعدادهای دانشجویان موجب شکوفایی فردی و اجتماعی و فرهنگی آن ها نیز می شود.

مشارکت اجتماعی:

اوقات فراغت برای دانشجویان با ایجاد فرصتی مناسب روابط خانوادگی، دوستانه، گروهی و حرفه ای را برای آن ها تقویت می کند. اوقات فراغت بهترین فرصت شکوفایی استعدادها می باشد.

 اهمیت برنامه ریزی اوقات فراغت دانشجویان

پیشنهادی به مسولان دولتی جهت بهتر گذراندن اوقات فراغت دانشجویان:

1) اختصاص یک سینما توسط شهرهای بزرگ و ساعت هایی از یک سینما توسط شهرهای کوچک برای نمایش فیلم مورد علاقه دانشجویان به طوری که جنبه علمی-آموزشی قوی یا سرگرمی سازنده داشته باشند.
2) فراهم کردن خوابگاه در مناطق اطراف مراکز عمومی چون بوستان، کتابخانه، زمین یا ورزشگاه و … که بر اوقات فراغت سالم و سازنده دانشجویان تأثیر دارد.
3) ایجاد ورزشگاه در دانشگاه و موسسات آموزش عالی برای داشتن اوقات فراغت سالم دانشجویان که باعث پیشگیری از انحرافات رفتاری آن ها می باشد.
4) می بایست گسترش فعالیت های دانشجویی را مورد توجه قرار داد. در حقیقت با وجود مشکلات دانشجویان، صحبت در رابطه با اوقات فراغت اهمیت چندانی ندارد چون اکثر دانشجویان درگیر مشکلات و معضلات اجتماعی می باشند. اگر فعالیت های دانشجویی با دریافت دستمزد توسعه یابد منجر به پرکردن اوقات فراغت و کاهش مشکلات مالی دانشجو می شود.

فایلهای دانلودی

این مطلب را به اشتراک بگذارید…

دیدگاه‌ خود را بنویسید

قدم یار آزمون حقوقی

در سایت قدم یار آخرین اخبار و شرایط آزمونهای حقوقی را مشاهده فرمایید.

برچسب‌ها:

پیمایش به بالا