3 خرداد 1403 ساعت 13:12

آيا میخواهید در سایت قدمیار، خدمات و دانلودهای مربوط به آزمون مربوطه خود را رايگان دريافت نمایید!!!!
کافی است با يک ثبت نام چند ثانيه ای، با ما همقدم شويد.

معرفی و مراحل آزمون دفتریاری

معرفی و مراحل آزمون دفتریاری

دفتریار معاون دفترخانه یکی از سمت‌های موجود در دفاتر اسناد رسمی در کشور ایران می‌باشد. دفتریار به پیشنهاد سردفتر و بموجب ابلاغ سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برابر مقررات منصوب می‌شود.

معرفی و مراحل آزمون دفتریاری

هر دفترخانه علاوه بر یک دفتریار که سمت معاونت دفترخانه و نمایندگی سازمان ثبت را دارا می‌باشد و دفتریار آن نامیده می‌شود می‌تواند یک دفتریاردوم نیز داشته باشد.
دارندگان دانشنامه لیسانس را بدون کارآموزی و دارندگان دیپلم کامل متوسطه را به شرط یک سال کارآموزی می‌توان به دفتریاری دفاتر اسناد رسمی انتخاب نمود.

دفتریار باحضور سردفتر هیچ مسئولیتی در دفترخانه ندارد ماده ۲۱ قانون دفاتر اسناد رسمی تأکید می‌کند که همه «مسئولیت‌های دفترخانه بر عهده سردفتر است و مسئولیت دفتریار همان است که در قانون ذکر شده‌است»… که در قانون هیچ شرح وظیفه ای ذکر نشده‌است. در دادگاه‌های انتظامی تنها پرونده دفتریارانی که در مقام کفالت سردفتر عمل می‌کنند قابل رسیدگی است.

دفتریار به نوعی معاون هر دفترخانه می باشد که بعد از سردفتر نفر دوم به حساب می آید. دفتریار (یا دفتریار اول) با پیشنهاد شخص سردفتر و بموجب ابلاغ سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برابر مقررات منصوب می شود.بنابراین شرط لازم برای دفتریاری معرفی وی توسط سردفتر می باشد که البته چون دفتریار از امتیاز سردفتر استفاده می کند، این روند طبیعی است.  شخص دفتریار می تواند یک دفتریار دوم هم داشته باشد.

daftaryari

جایگاه دفتریار در دفترخانه

طبق ماده سوم قانون محاضر شرعیه و حکام صلحیه که پس از مشروطه، به تصویب کمیسیون قوانین عدلیه مجلس رسید. هر محضر عبارت بود از یک‌نفر مجتهد جامع‌الشرایط که حاکم محضر نامیده می‌شد به همراه دو نفر معاون قریب الاجتهاد.

اصطلاح دفتریار و ایجاد جایگاهی بنام معاونت سردفتر در دفاتر اسناد رسمی، با وضع قانون دفتر اسناد رسمی مصوب ۱۳۱۶ متداول گردید. هر گاه سردفتر به مرخصی می‌رفت اعم از مرخصی او ساعتی، روزانه، استحقاقی و استعلاجی، دفتریار بدون اینکه نیاز به صدور ابلاغ کفالت داشته باشد، به موجب ماده ۲۶ این قانون به صورت خودکار، (به عنوان یک عامل درون نهادی) از باب معاونت، جانشین سردفتر می‌شد و با تأیید ماده ۵۰ همین قانون دفتریار در این لحظه عهده‌دار امور دفترخانه می‌بود.

از زمان تصویب قانون دفاتر اسناد رسمی مصوب ۱۳۵۴ دفتریار در نبود سردفتر اجازه ثبت و تنظیم اسناد را ندارد.

دفتریاران بابت نظارت بر دفاتر از اداره ثبت مواجبی دریافت نمی‌کنند و درآمد دفتریاران از محل درآمد دفترخانه محل خدمت آنها تأمین می‌شود لذا عملاً ناتوان دراعمال وظایف نظارتی بر عملکرد دفاتر می‌باشند.

دفتریار در هر ماه در ۱۵ درصد از کل درآمد هر دفترخانه بدون اینکه هزینه‌هایش کسر شود شریک می‌باشد. نیازی نیست که دفتریار در سرمایه‌گذاری اولیه تشکیل دفتر شرکت داشته‌باشد یا هزینه‌ای برای مخارج دفترخانه پرداخت کند. دفتریار با اینکه با معرفی توسط سردفتر دفترخانه منصوب می‌شود ولی سردفتر حق اخراج وی را ندارد.

وظایف دفتریار

سردفتر مسئول کلیه امور دفترخانه است و دفتریار اول مسئول اموری است که به موجب قانون یا بموجب مقررات توسط سردفتر به او محول می‌شود که در مورد اخیر سردفتر و دفتریار مسئولیت مشترک خواهند داشت در هر مورد که بر اساس مقررات این قانون دفتریار بجای سردفتر انجام وظیفه کند مسئولیت دفتریار همان مسئولیت سردفتر است.
بطور کلی وظایف دفتریار به شرح ذیل است:

1.    دفتریار اول سمت معاونت دفترخانه را بعهده دارد.
2.    دفتریار مسئول نظارت بر وصول دولتی در دفترخانه می‌باشد.
3.    دفتریار نماینده اداره ثبت در دفترخانه می‌باشد.

دفتریار مسئول اموری است که به موجب مقررات از طرف سردفتر به عهده او محول شده‌است. اما اینکه به موجب مقررات کدام امور رامیتوان بعهده وی قرارداد قانون سکوت کرده است.

آزمون دفتریاری چیست؟

این آزمون توسط سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به صورت متمرکز معمولا به صورت سالانه و گاهی دوبار در سال برگزار می شود. افرادی که توسط سردفتران جهت پست دفتریاری معرفی می شوند، بایستی در آزمون کتبی دفتریاری شرکت کرده و پس از کسب حدنصاب لازم در این آزمون و انجام مصاحبه و اختبار با ابلاغ سازمان می توانند دفتریار شوند.

شرایط  شرکت در آزمون دفتریاری چیست؟

افراد دارای مدرک لیسانس بدون گذراندن کارآموزی و افراد دارای مدرک دیپلم با گذراندن یکسال کارآموزی می توانند دفتریار شوند. در ضمن سن دفتریاران نباید کمتر از بیست سال و بیشتر از‌پنجاه سال باشد.

لازم به ذکر است افراد زیر نمی توانند در این آزمون شرکت کنند:
•    اتباع بیگانه.
•    کسانی که تحت قیمومت یا ولایت هستند.
•    محکومین بانفصال دائم از خدمات دولتی یا قضائی یا وکالت دادگستری و همچنین محکومین بانفصال موقت از خدمات و مشاغل مزبور‌در مدت انفصال یا تعلیق.
•    محکومین به جنایات عمدی و محکومین بارتکاب جنحه‌های منافی عفت و همچنین محکومین به جنحه‌هائی که مطابق قانون مستلزم ‌محرومیت از بعضی حقوق اجتماعی مذکور در ماده ۱۵ قانون مجازات عمومی است و همچنین اشخاصی که احراز شود باتهامات جنایات عمدی‌تحت محاکمه هستند.
•    اشخاص مشهور بفساد عقیده و معتادین بمواد مخدر و کسانی که فاقد صلاحیت اخلاقی باشند.

 زمان آزمون دفتریاری ۹۷

آزمون دفتریاری سال ۹۶ برگزار شده است. داوطلبان باید منتظر اطلاعیه های بعدی برای آزمون دفتریاری ۹۷ باشند تا زمان آزمون در سال ۹۷ و شرایط آن کاملا مشخص شود.

آخرین اطلاعیه آزمون دفتریاری سال ۹۶ :

به گزارش وب‌سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، متن اطلاعیه آزمون دفتریاری ۹۶ به شرح زیر است:
با عنایت به اینکه آزمون کتبی دفتریاری در روز جمعه مورخ ۱۳۹۶/۶/۳ برگزار خواهد شد لذا آن عده از دفاتر اسناد رسمی که فاقد دفتریار اول می باشند و تا کنون نسبت به معرفی دفتریار واجد شرایط اقدام ننموده اند و نیز دفاتری که تمایل به داشتن دفتریار دوم دارند، لازم است حداکثر تا تاریخ ۱۳۹۶/۵/۱۹ فرد واجد شرایط قانونی را جهت شرکت در آزمون دفتریاری از طریق ثبت محل معرفی نمایند. ضمناً تاریخ توزیع کارت ورود به جلسه آزمون و محل امتحان متعاقباً از طریق سایت اینترنتی سازمان اعلام خواهد شد.

فایلهای دانلودی

این مطلب را به اشتراک بگذارید…

دیدگاه‌ خود را بنویسید

قدم یار آزمون حقوقی

در سایت قدم یار آخرین اخبار و شرایط آزمونهای حقوقی را مشاهده فرمایید.

برچسب‌ها:

پیمایش به بالا