2 اردیبهشت 1403 ساعت 16:57

آيا میخواهید در سایت قدمیار، خدمات و دانلودهای مربوط به آزمون مربوطه خود را رايگان دريافت نمایید!!!!
کافی است با يک ثبت نام چند ثانيه ای، با ما همقدم شويد.

معرفی منابع و دانلود رایگان سوالات و پاسخنامه کنکور مقطع دکتری رشته شهرسازی

معرفی دکتری رشته شهرسازی 

رشته شهرسازی یکی از شاخه های مجموعه معماری است و به طراحی شهر ها و چگونگی این طراحی توجه می کند. با توجه به گسترش شهرنشینی از حدود دو قرن پیش، توجه به موضوع شهرسازی به تدریج گسترش یافت و بشر به تکاپو افتاد تا اصول و علم مرتبط با شهرسازی را بشناسد و از آن برای بهبود شهرها و انتظام آن ها بهره ببرد. در این مطلب به معرفی کامل این علم می پردازیم.

پیدایش شهر و شهرنشینی کمی بعد از شکل گیری سکونتگاه های اولیه متصور است. با گسترش سکونتگاه های اولیه و افزایش جمعیت آن ها به تدریج روستا های کوچک به شهر ها بدل شدند و از این طریق نخستین تمدن های بشری پدید آمد. شهر در دوره های مختلف تاریخ و در کشورهای گوناگون نظیر یونان و روم و مصر متاثر از فرهنگ جامعه نمود های گوناگونی داشته است. می توان شهر را در آن دوره به اجتماعات بزرگتر از روستا تعریف کرد که تا حدودی کارهای تخصصی و متنوع در آن شکل گرفته بود. شکل گیری شهر به مفهوم امروزی مولود انقلاب صنعتی و مهاجرت گسترده روستانشینان به شهرهاست. در پی شکل گیری شهرهای قرن هجدهم توجه اندیشمندان به مفهوم شهر شکل گرفت و کوشیدند آن را به مثابه یک پدیده قابل تحلیل و بررسی بنگرند.

در ایران نیز شهرها با انعکاس فرهنگ جامعه از عمری هزاران ساله برخوردارند و تاریخ شکل گیری آن ها به نخستین تمدن های آریایی باز می گردد. در گذشته نیز برای ساختن شهرها از قانون و منطق استفاده می کردند مثل شهر آپادانا، اما به مثابه یک رشته علمی به آن نگاه نمی شده است تا این که دانشکده شهرسازی به پیشنهاد دانشکده هنر های زیبا در سال 1344 تاسیس شد. از آن پس به تدریج رشته شهرسازی در دانشگاه های کشور گسترش یافت. پس از انقلاب نیز، پیشنهاد تأسیس دوره دکتری شهرسازی از طرف گروه شهرسازی دانشکده هنرهای زیبا در سال 1368 به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه و مورد تصویب قرار گرفت و اولین دوره دکتری شهرسازی کشور در سال تحصیلی 71ـ1370 آغاز شد.

شهرسازی شامل مجموعه اقداماتی است که متخصصان شهرسازی می کوشند با اتخاذ تدابیر و تکنیک ها شهر را بهتر بسازند. درواقع علم شهرسازی علم به کارگیری فضا و محیط به بهترین نحو است.

دوره دکتری شهرسازی تنها با نام دکتری شهرسازی در دانشگاه های کشور تدریس می شود؛ مگر اینکه بعضی از دانشگاه ها با توجه به گرایشات و توانمندی های خاص خود، شامل :هریک از رشته های طراحی شهری،  برنامه ریزی شهری، شهرسازی اسلامی، برنامه ریزی منطقه ای، مدیریت شهری و نظیر این ها  رویکردهای متفاوتی را برای نیل به الزامات دوره دکتری اتخاذ کنند.

دوره دکتری شهرسازی از دو بخش آموزشی و پژوهشی تشکیل می شود. مرحله آموزشی از زمان پذیرفته شدن دانشجو از طریق آزمون ورودی یا (CV) به دوره آغاز و به امتحان جامع ختم می شود. تلاش شده است در طراحی برنامه ریزی دکتری رشته شهرسازی مباحثی چون بومی سازی، ارزش مداری، به روز نمایی در نظر گرفته شود.

گرایش های دکتری شهرسازی

گرایش شهرسازی فیزیکی دیگر از گرایش های دکتری شهرسازی است. گرایش شهرسازی به شهرسازی عمومی نیز معروف است، تا تفاوتی بین آن و شهرسازی اسلامی ایجاد شود. در این رشته تلاش می شود تا با بررسی اقتصادی، اجتماعی، رفاهی، ارتباطات و زیرساخت ها، امکان ایجاد یک شهر مورد ارزیابی قرار بگیرد.

سه گرایش رشته شهرسازی ارتباط بسیار نزدیکی با هم د ارند تا طراحی شهری انجام نشود شهرسازی صورت نمی گیرد و بدون شهر سازی به طراحی شهری نیز نیست.

 طراحی شهری

  • شهرسازی اسلامی
  • شهرسازی

اهداف دکتری رشته شهرسازی

برای درک هدف دکتری رشته شهرسازی باید به سه مفهوم فلسفه وجودی شهرسازی،  ماهیت شهرسازی و جهانی، ملی و محلی شدن توجه کرد.

الف – فلسفه وجودی شهرسازی

به واسطه نقشی که شهرسازی در ایجاد بسترمناسب برای زندگی شهروندان دارد، روز به روز بر اهمیت آن به منزله رشته و حرفه ای فعال و موثر افزوده می شود.

ب – ماهیت شهرسازی در علم، هنر و علوم انسانی

شهرسازی دانشی میان رشته ای است. در رشته شهرسازی، مفاهیم مربوط به علم و تکنولوژی های نوین، هنر در سطح هنرهای تجسمی نظیر طراحی، نقاشی، و … و علوم انسانی و درک جایگاه انسان در جامعه و شهر و تنوع فرهنگی در هم تنیده است.

ج- جهانی، ملی و محلی شدن

علاوه بر مواردی که در بالا گفته شد، پیشرفت های تکنولوژی های نوین ارتباطی و اطلاعاتی سبب شده که مفهوم دهکده جهانی پدید آید. به طور قطع این مفهوم و موضوعات مرتبط به آن بر شکل سکونتگاه های بشری به ویژه سکونتگاه های شهری اثر گذاشته است. به همین علت نیاز به متخصصانی داریم که در این زمینه به تحقیق و پژوهش و نوآوری بپردازند. مقطع دکتری رشته شهرسازی به دنبال تربیت چنین متخصصانی است.

دانلود رایگان سوالات و پاسخنامه مقطع دکتری رشته شهرسازی

برای دانلود رایگان سوالات سالهای گذشته به همراه پاسخنامه مربوطه در ادامه همراه سایت قدم یار باشید.

فایلهای دانلودی

کد و عنوان رشته امتحانی سال برگزاری دانلود
دانلود رایگان سوالات و پاسخنامه مقطع دکتری رشته شهرسازی (2503) سال 1403 1403
دانلود رایگان سوالات و پاسخنامه مقطع دکتری رشته شهرسازی (2503) سال 1402 1402
دانلود رایگان سوالات و پاسخنامه مقطع دکتری رشته شهرسازی (2503) سال 1401 1401
دانلود رایگان سوالات و پاسخنامه مقطع دکتری رشته شهرسازی (2503) سال 1400 1400
دانلود رایگان سوالات و پاسخنامه مقطع دکتری رشته شهرسازی (2503) سال 1399 1399
دانلود رایگان سوالات و پاسخنامه مقطع دکتری رشته شهرسازی (2503) سال 1398 1398
دانلود رایگان سوالات و پاسخنامه مقطع دکتری رشته شهرسازی (2503) سال 1397 1397
دانلود رایگان سوالات و پاسخنامه مقطع دکتری رشته شهرسازی (2503) سال 1396 1396

این مطلب را به اشتراک بگذارید…

دیدگاه‌ خود را بنویسید

قدم یار آزمون حقوقی

در سایت قدم یار آخرین اخبار و شرایط آزمونهای حقوقی را مشاهده فرمایید.

برچسب‌ها:

پیمایش به بالا