4 اردیبهشت 1403 ساعت 6:34

آيا میخواهید در سایت قدمیار، خدمات و دانلودهای مربوط به آزمون مربوطه خود را رايگان دريافت نمایید!!!!
کافی است با يک ثبت نام چند ثانيه ای، با ما همقدم شويد.

معرفی منابع و دانلود رایگان سوالات و پاسخنامه کنکور مقطع دکتری رشته معماری

معرفی دکتری معماری 

رشته دکتری معماری با هدف توسعه دانش معماری و تلفیق آن با معیارهای فرهنگی و تعمق در عرصه های علوم هم مرز معماری ایجاد شده است. با نگاهی کوتاه به محیط اطراف خود می توان دریافت که معماری کشور ما گرفتار بیماری پیچیده ای است که مهمترین عارضه آن تنزيل کیفیت و بی هویتی میباشد . برای مبارزه با این بیماری باید از جهات مختلف اقدام کرد که در ین میان سهم دانشکده های معماری بسیار کلیدی است.به منظور مبارزه با تنزل کیفیت باید در صدد ارتقای دانائی و توانائی جامع دانشگاهی بر آمد و برای مبارزه با بی هویتی باید که دانشکده های معماری کشور محل پرورش و رشد ارزشهای خودی گردد.چنانچه دانانی و توانائی را اعتبارا از یکدیگر مجزا کنیم دوره دکترای معماری وظیفه ارتقای دانانی معماری را بر عهده خواهد داشت. برای ارتقای دانانی معماری گسترش و تعمیق دانش معماری و تنقیح آنها با صافی فرهنگ خودی ضرورت پیدا میکند. گسترش دانش نیازمند سفر روحانی و گذر از مرز عرمه های علوم دیگر و انتخاب ره آورد مناسب معماری از این سیر و سفر روحانی میباشد . نخستین مدرک مکتوب معماری تالیف شده در اول قرن میدادی گواه معتبری بر وسعت مرز مشترک معماری با دیگر عرصه های علوم است . این عرصه 4 وسیع معماری را از یک طر في با علوم طبیعی و از سوی دیگر با علوم نظری هم مرز می سازد. بدیهی است که در این میان گذشتن از مرز علوم تجربی / انسانی و تفحص در آن عرصه همواره برای معماران منشاء نایده بوده و جاذبه بسیار داشته است . رسالت دوره دکتری معماری تربیت افرادی است که با نوآوری در زمینه های مختلف علوم و فناوری در رفع نیازهای کشور و گسترش مرزهای دانش موثر باشند. این رشته، طراحی و ساخت فضا و ابعاد درونی و بیرونی تمامی بناها و ساختمان هایی است که در اطراف خود می بینیم. این رشته مهندسی و در عین حال آمیخته با هنر از تخصص های لازم و ضروری برای یک جامعه است.

آینده شغلی و بازار کار مربوط به فارغ­ التحصیلان رشته معماری

بازار کار رشته معماری می ­تواند تحت تأثیر محیط دانشگاهی و پژوهشی قرار گیرد. دانش آموختگان معماری می توانند به عنوان یک معمار حرفه ­ای با نگرشی خاص در زمینه طراحی فعالیت کنند. فارغ التحصیل رشته معماری می تواند در محیط دانشگاهی یا پژوهشی به عنوان استاد یا پژوهشگر مشغول به کار شود یا در شرکت­ های دانش ­بنیان فعالیت نماید. در محیط خارج از دانشگاه نیز می تواند به عنوان یک طراح در مؤسسات مربوطه همچون سازمان نظام مهندسی، سازمان مسکن و شهرسازی یا سازمان میراث فرهنگی و شرکت های وابسته و همچنین بخش خصوصی همچون شهرداری ها یا دفاتر طراحی با رتبه بندی سطح بالا مشغول به کار شود.

گرایش های دکتری معماری

 مقطع دکتری رشته معماری، دارای سه گرایش اصلی: معماری، معماری اسلامی و منظر معماری می باشد. در ادامه به توضیح مختصر هر گرایش به صورت جداگانه می پردازیم.

گرایش های دکتری معماری – معماری

این گرایش سعی در منظر و سیمایی دارد که با محیط اطراف خود و نوع کاربری آن هماهنگ و متناسب باشد.

گرایش های دکتری معماری – معماری اسلامی

گرایش معماری اسلامی با توجه به اصول و قوانین علم معماری به بررسی نظریه ها  و روش های طراحی معماری اسلامی، تاریخ معماری اسلامی و ایرانی و سیر تحولات معماری مذهبی و اسلامی می پردازد. رویکرد معماری اسلامی تحلیل، طراحی ، ساخت بناهای مسکونی با توجه به دیدگاه های معماری اسلامی است. از این رو بازار کار دکتری معماری اسلامی در ایران می تواند مطلوب باشد و مهندسان معمار گرایش اسلامی با توجه به وجود زمینه های کاری متناسب با رشته خود جذب بازار کار شوند.

گرایش های دکتری معماری – منظر معماری

گرایش منظر معماری با درک سه محور، جایگاه محیط زیست و طبیعت، رابطه آن با انسان و توجه به زیبایی شناختی هنری، به سازماندهی زمین و ساختمان ها و فضاهای بیرونی می پردازد. با توجه به گسترش شهرهای ایران و لزوم طراحی در فضاهای باز شهر و حومه، آن مانند پارک سازی و باغ سازی و محوطه های مجتمع های بزرگ و کوچک و نظیر آن لازم است طراحانی متخصص تربیت شوند تا با آگاهی از قابلیت های منابع طبیعی ایران و اهمیت حفظ محیط زیست با استفاده از علوم وابسته به آن  با ساماندهی به این امر همت گمارند.

رشته های مجاز برای شرکت در آزمون دکتری معماری

رشته هایی که فارغ التحصیلان آن می توانند در دوره دکتری معماری شرکت کنند شامل : معماری (تمامی رشته ها و گرایش ها)، فناوری معماری (گرایش های بیونیک و دیجیتال)، تکنولوژی معماری می باشد. این اطلاعات طبق دفترچه ثبت نام کنکور دکتری می باشد.

رشته های مجاز برای دکتری معماری کدام رشته ها است؟

مهندسی معماری (تمامی رشته‌ها و گرایش‌ها)

فناوری معماری (گرایش های بیونیک و دیجیتال)

معماری و انرژی

بازسازی پس از سانحه

مطالعات معماری

دانلود رایگان سوالات و پاسخنامه مقطع دکتری رشته معماری

برای دانلود رایگان سوالات سالهای گذشته به همراه پاسخنامه مربوطه در ادامه همراه سایت قدم یار باشید.

 

فایلهای دانلودی

کد و عنوان رشته امتحانی سال برگزاری دانلود
دانلود رایگان سوالات و پاسخنامه مقطع دکتری رشته معماری (2502) سال 1403 1403
دانلود رایگان سوالات و پاسخنامه مقطع دکتری رشته معماری (2502) سال 1402 1402
دانلود رایگان سوالات و پاسخنامه مقطع دکتری رشته معماری (2502) سال 1401 1401
دانلود رایگان سوالات و پاسخنامه مقطع دکتری رشته معماری (2502) سال 1400 1400
دانلود رایگان سوالات و پاسخنامه مقطع دکتری رشته معماری (2502) سال 1399 1399
دانلود رایگان سوالات و پاسخنامه مقطع دکتری رشته معماری (2502) سال 1398 1398
دانلود رایگان سوالات و پاسخنامه مقطع دکتری رشته معماری (2502) سال 1397 1397
دانلود رایگان سوالات و پاسخنامه مقطع دکتری رشته معماری (2502) سال 1396 1396

این مطلب را به اشتراک بگذارید…

دیدگاه‌ خود را بنویسید

قدم یار آزمون حقوقی

در سایت قدم یار آخرین اخبار و شرایط آزمونهای حقوقی را مشاهده فرمایید.

برچسب‌ها:

پیمایش به بالا