3 اردیبهشت 1403 ساعت 19:46

آيا میخواهید در سایت قدمیار، خدمات و دانلودهای مربوط به آزمون مربوطه خود را رايگان دريافت نمایید!!!!
کافی است با يک ثبت نام چند ثانيه ای، با ما همقدم شويد.

انتشار اصلاحیه آیین‌نامه اجرایی لایحه استقلال کانون وکلا

انتشار اصلاحیه آیین‌نامه اجرایی لایحه استقلال کانون وکلا (تکالیف کارآموزان وکالت)

نایب رئیس اول و سخنگوی اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران از اصلاح ماده ۵۴ آیین‌نامه اجرایی لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری خبر داد.

انتشار اصلاحیه آیین‌نامه اجرایی لایحه استقلال کانون وکلا

به گزارش قدم یار به نقل از روابط عمومی اسکودا، دکتر ابراهیم کیانی اظهار داشت: در راستای مصوبه شورای اجرایی اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران مورخ ۱۴۰۲/۱۰/۱۱، ماده ۵۴ آیین‌نامه اجرایی لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری و مواد مربوطه، برای اصلاح در دستور کار قرار گرفت و جلسات متعددی با مسئولین محترم قوه قضاییه (حوزه معاونت حقوقی) تشکیل و متن واحد مورد توافق قرار گرفت، لذا در راستای ماده ۲۲ لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب ۱۳۳۳ متن تنظیمی تقدیم و از همکاران عزیز خواهشمندم ظرف مدت ۳ روز دیدگاه خود را به اتحادیه ارسال بفرمایند.

متن ماده ۵۴ آیین‌نامه اجرایی لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری و اصلاحیه آن به این شرح است:

مواد اصلاحی از آیین نامه اجرایی لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری

۱- ماده (۵۴) به شرح زیر اصلاح می¬ شود:

ماده ۵۴- کارآموز در دوره کارآموزی، تکالیف زیر را در دو مرحله تحت نظر کانون، انجام می‌دهد:
مرحله اول: شرکت در جلسات سخنرانی علمی و کارگاه‌های آموزشی حوزه وکالت و کارآموزی به مدت سه ماه با حداقل یکصد ساعت آموزش شامل پنجاه ساعت آموزش نظری و پنجاه ساعت آموزش عملی با حضور در مراجع قضایی؛ کارآموز در مرحله آموزش عملی در مراجع قضایی حضور می یابد و حداقل از ده پرونده دارای وقت رسیدگی یا در حال رسیدگی، گزارش تهیه می‌کند. در پایان این مرحله، از کارآموز آزمون کتبی به‌عمل‌آمده و پس از قبولی، بلافاصله مرحله دوم آغاز می‌شود. در صورت عدم شرکت در آزمون یا عدم قبولی، این آزمون تا دو مرتبه دیگر قابل تکرار است. در صورت عدم شرکت یا عدم قبولی کارآموز در نوبت سوم، با اعلام کمیسیون کارآموزی و تأیید هیئت ‌مدیره، پروانه کارآموزی ابطال خواهد شد. این تصمیم قابل‌اعتراض در دادگاه عالی است.

مرحله دوم: کارآموز تحت نظر وکیل سرپرست تکالیف زیر را انجام می‌دهد:
الف- به مدت دوازده ماه، هفته‌ای یک روز در مراجع قضایی حضور می‌یابد و حداقل از چهل پرونده دارای وقت رسیدگی یا در حال رسیدگی، گزارش تهیه می‌نماید. کارآموز در این مدت باید در همه انواع مراجع قضایی اعم از شعب دادیاری و بازپرسی، دادگاه‌های حقوقی، خانواده، کیفری یک و دو، انقلاب، تجدیدنظر و دوایر اجرای احکام حضور یابد؛
ب- با معرفی کانون نزد وکیل سرپرست به آموزش و تمرین عملی امور وکالت بپردازد و گواهی ماهانه وکیل سرپرست را ارائه دهد؛
پ- در حداقل پنجاه ساعت جلسات سخنرانی علمی و کارگاه آموزشی حضور یابد؛
ت- امور محوله از سوی کانون را انجام دهد؛
ث- گواهی مربوط به انجام تکالیف را ارائه داده و پس از تأیید در کمیسیون کارآموزی، در اختبار کتبی و شفاهی شرکت کند.
تبصره ۱- کارآموزان در دوره دوم می‌توانند تحت نظر وکیل سرپرست، وکالت حداکثر تا پنج پرونده را در ماه قبول کنند. وکالت کارآموزان در پرونده‌هایی که احکام آن‌ها قابل فرجام است یا مرجع تجدیدنظر از احکام آن‌ها دیوان عالی کشور است و یا پذیرش اعاده دادرسی کیفری، منفردً یا به همراه وکیل سرپرست و سایر وکلا ممنوع است.
تبصره ۲- در مورد کارآموزانی که طبق قانون نصف مدت مقرر کارآموزی می‌کنند، مدت دوره‌های فوق به نصف کاهش می‌یابد.
تبصره ۳- تهیه امکانات و برنامه اجرایی این ماده بر عهده کانون است که با هماهنگی دادگستری کل استان اقدام خواهد کرد.

۲- ماده (۵۶) به شرح زیر اصلاح می¬ شود:

ماده ۵۶- کارآموز پس از طی مرحله اول ظرف یک هفته پس از اعلام کانون، وکیل سرپرست خود را با شرایط مقرر، از محل کارآموزی انتخاب و موافقت‌نامه وی را به کانون تسلیم می‌نماید. در غیر این صورت، رئیس کانون وکیل سرپرست را انتخاب و مراتب را برای اجرا ابلاغ می‌کند.

۳- ماده (۶۴) به شرح زیر اصلاح می¬ شود:

ماده ۶۴- در صورتی ‌که کارآموز در اختبار قبول نشود، یک نوبت تجدید دوره خواهد شد. در دوره تجدیدی، مرحله دوم ماده (۵۴) این آیین‌نامه تکرار و در صورت مردود شدن در دومین اختبار، پروانه کارآموزی با اعلام کمیسیون کارآموزی و تأیید هیئت‌ مدیره، ابطال می‌شود. این تصمیم قابل‌اعتراض در دادگاه عالی است

۴- بند (۱۳) ماده (۱۲۲) به شرح زیر اصلاح می¬ شود:

۱۳- چنانچه در مرحله اول کارآموزی و دوره‌های تمدیدی مربوط به آن، در امر وکالت مداخله کرده و یا در مرحله دوم کارآموزی، وکالت پرونده‌هایی را که از دخالت در آن‌ها ممنوع است بپذیرد.

((جدیدترین اخبار گلچین شده از سایت های معتبر خبری را در سایت قدم یار مشاهده نمایید.))
((کلیه اخبار در پرتال دانشجوی قدم یار، به صورت خودکار و توسط نرم افزار جستجوگر اتوماتیک گردآوری می‌گردد و این مجموعه در مورد محتوای اخبار ارائه شده هیچ گونه مسئولیتی را نمی پذیرد.))

فایلهای دانلودی

این مطلب را به اشتراک بگذارید…

دیدگاه‌ خود را بنویسید

قدم یار آزمون حقوقی

در سایت قدم یار آخرین اخبار و شرایط آزمونهای حقوقی را مشاهده فرمایید.

برچسب‌ها:

پیمایش به بالا