3 خرداد 1403 ساعت 14:32

آيا میخواهید در سایت قدمیار، خدمات و دانلودهای مربوط به آزمون مربوطه خود را رايگان دريافت نمایید!!!!
کافی است با يک ثبت نام چند ثانيه ای، با ما همقدم شويد.

معرفی و مراحل آزمون اختبار

معرفی و مراحل آزمون اختبار

معرفی آزمون اختبار:

پس از پذیرش افراد، کانون یکسری تکالیف بر عهده دارد و تکالیفی نیز بر عهده پذیرفته شدگان است که با توجه به ماده ۳۶ آیین نامه لایحه قانون وکلا، مصوب سال ۱۳۳۴ مشخص شده است.

معرفی و مراحل آزمون اختبار

مراحل آزمون اختبار:

پس از پشت سر گذاشتن آزمون وکالت و مراحل کارآموزی فرد وارد آزمون دیگری خواهد شد که «اختبار» نام دارد. این آزمون دو مرحله‌ای است. ابتدا فرد باید در یک آزمون کتبی شرکت کند که در شش رشته‌ی حقوق جزا، آیین دادرسی کیفری، حقوق مدنی، حقوق تجارت، آیین دادرسی مدنی و حقوق ثبت برگزار می‌شود.
مرحله دوم آزمون شفاهی و مصاحبه است. به این صورت که یکی از وکلای با تجربه کانون پرونده‌ای را مطرح می‌کند و فرد باید به صورت شفاهی آن مشکل را حل کرده و نظرش را بگوید. بعد از این مرحله نیز مراسم قسم خوردن یا همان تحلیف باید گذرانده شود.

با توجه به این ماده کارآموزان بعد از پذیرش در آزمون، طبق شرایط مندرج در این لایحه تعیین صلاحیت شده و پس از تعیین صلاحیت برای آنها پروانه کارآموزی وکالت صادر می‌شود و بعد از صدور پروانه کارآموزی دفترچه‌ای به عنوان کارنامه به آنها تحویل داده می‌شود، در این دفترچه قسمت‌های مختلفی پیش‌بینی شده است که باید گزارشات خواسته شده را در آن ثبت کنند.

کانون، مکان خاصی را برای کارآموزان در نظر گرفته است و جلساتی را به صورت ماهیانه تشکیل می‌دهد که جلسات سخنرانی هستند، این جلسات زیرنظر کانون و کمیسیون کارآموزی برگزار خواهند شد.
کمیسیون کارآموزی از پنج نفر اعضای با سابقه کانون تشکیل شده است که از تجربیات کافی در امورات مختلف برخوردار باشند تا بتوانند کارآموزان را راهنمایی کرده و این تجربیات را در اختیار آنها قرار دهند.
این اعضاء در کمیسیون کارآموزی باید حداقل هشت سال سابقه وکالت داشته باشند و روش برگزاری این جلسات به گونه‌ای است که موضوعی توسط یک کارآموز تعیین می‌شود و درباره آن سخنرانی صورت می‌گیرد. این جلسات دادگاهی به صورت آموزشی تشکیل می‌شود.
هر کارآموز مطابق قانون باید یک وکیل سرپرست را پس از پذیرش انتخاب کند، یعنی یک نفر از وکلای با سابقه را به عنوان یک وکیل سرپرست معرفی کند.
این وکیل سرپرست مطابق قانون، هر اقدام کارآموز اعم از لوایح قضایی و یا دفاعیه را نظارت ‌می‌کند تا بتواند به او آموزش و کمک های لازم را ارائه دهد. موفقیت کارآموز در این بخش مستلزم برقراری ارتباط مستمر میان کارآموز و وکیل است.

علاوه بر خدمات قبلی که به آن اشاره شد کارآموزان باید به صورت کشیک در کانون حضور پیدا کنند و علاوه بر خدمات وکالتی به افرادی که نیازمند مشاوره حقوقی هستند خدمات بدهند، همچنین شرکت در تحقیقاتی است که دادگاه‌ها به کارآموزان ارجاع می‌دهند، یکی دیگر از وظایفی است که کارآموزان بر عهده می‌گیرند.
پس از انجام این اقدامات، کارآموز می‌تواند پرونده وکالت را دریافت نماید و در محاکم قضایی وکالت انجام دهد، البته این پرونده‌ها دارای محدودیت‌هایی هستند و شامل پرونده‌های حساس نمی‌شوند.

پایان کارآموزی اختبار و ارائه مقاله:

در پایان دوره کارآموزی هر کارآموز باید یک مقاله علمی ارائه کند و در آن گزارشاتی که از محاکم حضوری تهیه کرده را استفاده کند و به صورت یک مقاله صحافی شده ارائه ‌نماید، همچنین علاوه بر تنظیم و ارائه گزارشات باید تحقیقی به عنوان یک مقاله علمی ارائه دهد.
بعد از انجام تمام این مراحل و تنظیم کارنامه ارائه شده به همراه گزارشات و مقالات توسط کارآموز به کمیسیون آموزش تحویل داده می‌شود و در صورت تکمیل بودن، این کمیسیون اجازه می دهد شخص در آزمون پایان دوره که به آن آزمون اختبار گفته می‌شود شرکت کند.

از کارآموزی تا وکالت:

یک کارآموز باید سه مرحله را با موفقیت پشت سر بگذارد تا بتواند به عنوان وکیل و مشاور حقوقی شناخته شود، این مراحل شامل مرحله اول شرکت در آزمون سراسری و کسب امتیاز لازم، مرحله دوم گذراندن دوره کارآموزی و انجام تمامی وظایف تعیین شده و در مرحله سوم شرکت در آزمون اختبار و کسب امتیاز لازم در آزمون پایان دوره کارآموزی است.

امتحان پایانی اختبار:

برای اختبار باید از هر درس به دو سوال کتبی پاسخ دهند و صرفا خواندن قانون‌های مربوطه کافی می‌باشد. برای اختبار شفاهی و مصاحبه قضاوت هم فقط قانون کافی است. مصاحبه قضاوت بیشتر مباحثه‌ای است و باید بتوانید خوب حرف بزنید .
آزمون اختبار در گذشته سالی یک بار برگزار می‌شد، ولی الان دو نوبت و حتی سه نوبت در سال هم برگزار می‌شود.

فایلهای دانلودی

این مطلب را به اشتراک بگذارید…

2 دیدگاه دربارهٔ «معرفی و مراحل آزمون اختبار»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

قدم یار آزمون حقوقی

در سایت قدم یار آخرین اخبار و شرایط آزمونهای حقوقی را مشاهده فرمایید.

برچسب‌ها:

پیمایش به بالا