6 خرداد 1403 ساعت 10:32

آيا میخواهید در سایت قدمیار، خدمات و دانلودهای مربوط به آزمون مربوطه خود را رايگان دريافت نمایید!!!!
کافی است با يک ثبت نام چند ثانيه ای، با ما همقدم شويد.

دانلود رایگان جزوات حقوق اساسی

حقوق اساسی :

حقوق اساسی (به انگلیسی: Constitutional law) یکی از برجسته‌ترین شاخه‌های علم حقوق و زیر مجموعه حقوق عمومی و مهمترین بخش از حقوق داخلی است؛ که در آن از ساختار حکومت در سطح کلان، رژیم سیاسی آن، وظایف و اختیارات عناصر تشکیل دهنده حکومت از سویی و روابط حکومت و شهروندان و حقوق و آزادی‌های بنیادین شهروندان از سوی دیگر سخن گفته می‌شود.

دانلود رایگان جزوات حقوق اساسی

حقوق اساسی که حقوق سیاسی نیز خوانده می‌شود، کلیه قواعدی است که وضع و شکل حکومت یک ملت را معین نموده، اعضای رئیسه و قوای مهم مملکت را تشکیل می‌دهد و همچنین روابط متقابل قوای مزبور را بیان کرده و حدود آن‌ها را نسبت به افراد ملت معلوم می‌کند، در تعریفی دیگر حقوق اساسی یکی از شاخه‌های مهم حقوق است که اختصاصاً به روابط سیاسی بین فرمانروایان و فرمانبران می‌پردازد

منابع حقوق اساسی

منابع حقوق اساسی به‌طور کلی در دو دسته خاص و عام قابل تقسیم است. یکی از بارزترین منابع خاص حقوق اساسی، قرآن و سنت یعنی همان منابع اصلی فقه در صدر منبع‌های حقوق اساسی جمهوری اسلامی ایران است. اما مهمترین و معتبرترین منابع عام حقوق اساسی کشورها عبارت است از:

قانون اساسی
قوانین عادی
عادات و رسوم
رویه قضایی
فرامین رئیس کشور
نظرات علمای حقوق
آیین‌نامه داخلی مجلس.

برخی دیگر از متخصصان حقوق اساسی منابع دیگر چون قوانین ارگانیک و معاهدات بین‌المللی و اسناد مربوط به مذاکرات تهیه قانون اساسی را نیز جز منابع عام حقوق اساسی دانسته‌اند.

در سلسله مراتب میان هنجارها و مقررات در یک دولت غالباً قانون اساسی با توجه به مفاد و مقام واضع آن از بالاترین اقتدار برخوردار است؛ بنابراین، کوشش می‌شود که از راه‌های گوناگون این برتری تضمین گردد.

دانلود رایگان جزوه حقوق اساسی

همانگونه که داوطلبان آزمون وکالت و قضاوت مطّلع هستند به تازگی به موجب «آیین‌نامه اجرایی لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری» ماده‌ی درسی «حقوق اساسی» به مواد آزمون ورودی کانون‌های وکلای دادگستری اضافه شده است؛ از آنجا که اضافه‌شدنِ این درس حقوقی به پیشنهاد کانون‌های وکلا و اسکودا بوده، آوردنِ این درس در آزمون، قطعی است؛ لذا در این نوشته از مجموعه نوشته های سایت قدم یار میتوانید جزوات حقوق اساسی را از یرجسته ترین اساتید این رشته به رایگان دانلود کنید. برخی از این جزوات عبارتند از جزوه حقوق اساسی احسان موحدیان، جزوه حقوق اساسی 1 دکتر ابوالفضل قاضی و دکتر منوچهر طباطبایی مؤتمنی ، جزوه حقوق اساسی 2 دکتر محمدهادی صادقی و ….

هدف اصلی مجموعه و پرتال قدم‌یار فراهم نمودن مكانی پویا و بروز، جهت خبررسانی و همچنین استفاده رایگان دانشجویان گرامی از تمامی خدمات سایت می‌باشد. در این پرتال سعی می‌گردد دانشجویان، تمامی خدماتی که در طی دوران تحصیل و ارتقاء به مقاطع علمی بالاتر نیاز دارند را به صورت کامل و جامع دریافت نمایند.
آيا میخواهید در سایت قدم‌یار، خدمات و دانلودهای مربوط به رشته تحصيلی خود را رايگان دريافت نمایید!!!!

کافی است با يک ثبت نام چند ثانيه ای، با ما همقدم شويد.

 

فایلهای دانلودی

عنوان جزوه تقدیر دانلود
دانلود رایگان جزوه حقوق اساسی احسان موحدیان باتشکر از رقیه محمدجانی و سایت jozve.org
دانلود رایگان جزوه حقوق اساسی 1 دکتر ابوالفضل قاضی و دکتر منوچهر طباطبایی مؤتمنی --
دانلود رایگان جزوه حقوق اساسی 2 دکتر محمدهادی صادقی --

این مطلب را به اشتراک بگذارید…

دیدگاه‌ خود را بنویسید

قدم یار آزمون حقوقی

در سایت قدم یار آخرین اخبار و شرایط آزمونهای حقوقی را مشاهده فرمایید.

برچسب‌ها:

پیمایش به بالا